www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

RPMK-1 „Ulibka“

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Pozycja z RPMK-1

Rysunek 1: Pozycja z RPMK-1

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1 770 … 1 795 MHz
(pasma L)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 457 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,5 lub 1,1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 300 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF: 110 h
MTTR:

RPMK-1 „Ulibka“

RPMK-1 „Ulibka“ (nazwa rosyjska: РПМК-1, РадиоПеленгационный Метеорологический Комплекс «Улыбка» (индекс 1Б44) - w tłumaczeniu: „Uśmiech“) to radar meteorologiczny zaprojektowany specjalnie do śledzenia trajektorii balonów meteorologicznych za pomocą radiosondy. W antenie zastosowano zasadę śśledzenia wirującej wiązki. Wysoka częstotliwość jest doprowadzana do anteny za pomocą dostrojonych sztywnych kabli koncentrycznych.

Radar „Ulibka“ aktywnie mierzy kierunek i prędkość wiatru, a radiosondy transportowane za pomocą balonów wypełnionych wodorem mierzą i przekazują wilgotność względną, temperaturę i ciśnienie powietrza. Z wyjątkiem odległości do balonu, wszystkie inne mierzone wartości można wyznaczyć w trybie pasywnym, w którym radar nie wysyła sygnału dźwiękowego. Zebrane dane są wykorzystywane do wyznaczania korekt trajektorii obiektów balistycznych (artyleria, rakiety), określania rozproszenia środków bojowych lub chmur radioaktywnych, a także do wykonywania prognoz pogody i ostrzeżeń lotniczych.

Kompleks RPMK-1 składa się z trzech elementów:

Kompleks RPMK-1 „Ulibka“ był dostarczany do rosyjskich sił zbrojnych od 1990 r., zastępując swojego poprzednika MRK-1 „Szkwał“.

Źródło: