www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Meteoroloji Radarları

DWSR 5001C

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: DWSR 5001C radarının 6,09 m lik anteni

Resim 1: DWSR 5001C radarının 6,09 m lik anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 5 400 … 5 900 MHz
(C-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 200 … 2 400 Hz,
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,2 ya da 3,0 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 500 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 0,95º
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

DWSR 5001C

DWSR 5001C, C-bandında çalışan bir polarimetrik yağış radarıdır. DWSR 2501C olarak adlandırılan daha gelişmiş bir sürümü daha bulunmaktadır. Bu sürümde radarın doğrusal-yatay ve doğrusal-dikey polarizasyonda aynı anda gönderim yapabilmesi (STAR modu: Eşzamanlı Gönderim ve Alım yapabilen) için gönderici gücü ve alıcı sayısı ikiye katlanmıştır (2×250 kW). Radar tamamen uzaktan çalıştırılabilir. Bu, Alman Meteoroloji Dairesinin bir standart aygıtıdır ve bu kurumda kullanılan eski Meteor 360 radarının yerini almıştır.

Alıcı, antenin yanındaki kasalardan birine yerleştirilmiştir, böylece bilezikler (slip rings) üzerinde ve hatta oluşan kayıpların önüne geçilmiştir. Gönderici, güç kaynağı ve eşzamanlama blokları, radomun altında bulunan işletme odasındaki iki kapılı bir kabinde yer alır. Gönderim gücü, bir dalga kılavuzu aracılığıyla antene beslenir. Bilgisayar iş istasyonu, aynı zamanda radarın yerel olarak çalıştırılabildiği ve yerel değişik radar ürünlerinin hesaplandığı işletim odasında bulunur. Hem bunlar, hem de ham veriler güvenli bir arayüz aracılığıyla Alman Meteoroloji Dairesinin ağına iletilir.

Magnetron aşırı büyük boyutlandırılmış olup ve dinamik olarak kullanılan farklı Darbe Tekrarlama Frekanslarının neden olduğu farklı yüklerle kolayca baş edebilir. Radarın tümleşik BITE sistemi, yaklaşık 1500 farklı parametreyi izleyebilir, ancak bunlardan bazıları kullanıcı tarafından gereksiz olarak kabul edilmiş ve devre dışı bırakılmıştır. Düzenli bakım, esas olarak mekanik kontrollere indirgenmiştir. Yalnızca, radarın ölçümlenmesi (calibration) özel bir önem taşır ve bilgisayar iş istasyonundan yapılır.

Kaynak:

DWSR_5001C resim galerisi
Gönderici
Yıldırım iniş
iletkeni
Dönme
tablası

Resim 2: Bir radom altındaki bir yağış radarının şematik sunumu

Resim 3: İşletme odasındaki kabin

Resim 4: Antendeki bir kutuda bulunan alıcı aygıtı

Resim 5: DWSR 5001C'nin magnetronu