www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

DWSR 5001C

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Antena DWSR 5001C o średnicy 20 stóp (6,09 m).

Rysunek 1: Antena DWSR 5001C o średnicy 20 stóp (6,09 m).

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 5 400 … 5 900 MHz
(pasma C)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 200 … 2 400 Hz,
Szerokość impulsu (τ): 0,2 lub 3,0 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 500 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 0,95º
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

DWSR 5001C

DWSR 5001C jest polarymetrycznym radarem opadów atmosferycznych pracującym w zakresie częstotliwości C. Stanowi on rozwinięcie modelu DWSR 2501C poprzez podwojenie mocy nadajnika i liczby odbiorników (2×250 kW), dzięki czemu radar może nadawać jednocześnie w polaryzacji liniowo-poziomej i liniowo-pionowej (tzw. tryb STAR - Simultaneous Transmit And Receive). Radar może być obsługiwany całkowicie zdalnie. Jest to standardowe urządzenie niemieckiej służby meteorologicznej, które zastąpiło tam starszy radar Meteor 360.

Odbiornik jest umieszczony w jednej z komór tuż obok anteny, dzięki czemu unika się strat w długich połączeniach falowodowych oraz strat spowodowanych przez pierścieniami ślizgowymi. Nadajnik, zasilacz i bloki synchronizacji są umieszczone w dwudrzwiowej szafie w sali operacyjnej pod kopułą radaru. Moc nadawcza jest doprowadzana do anteny za pomocą falowodów. W sali operacyjnej znajduje się również stanowisko komputerowe, z którego radar może być obsługiwany lokalnie i gdzie obliczane są lokalne złożone produkty radarowe. Te produkty radarowe, jak również dane nieprzetworzone, są przesyłane do sieci Niemieckich Służb Meteorologicznych za pośrednictwem bezpiecznego interfejsu.

Magnetron jest przestymulowany i z łatwością radzi sobie z różnymi obciążeniami spowodowanymi dynamicznie stosowanymi różnymi częstotliwościami powtarzania impulsów. Zintegrowany z radarem system BITE jest w stanie monitorować około 1500 różnych parametrów, z których część została jednak uznana przez użytkownika za nieistotne i wyłączona. Regularna konserwacja jest zasadniczo ograniczona do kontroli mechanicznych. Jedynie kalibracja radaru ma nadal szczególne znaczenie, jest ona sterowana ze stanowiska komputerowego.

Źródło:

Galeria zdjęć modelu DWSR_5001C
Nadajnik
Błyskawica

Rysunek 2: Schemat radaru meteorologicznego pod osłoną radaru

Rysunek 3: Stojak na DWSR 5001C w sali operacyjnej pod osłoną radaru

Rysunek 4: Odbiornik DWSR 5001C w kasecie przy antenie

Rysunek 5: Magnetron w DWSR 5001C