www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Meteoroloji Radarları

CSU-CHILL Ulusal Meteoroloji Radar Tesisi

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: CSU-CHILL-Radarının Gregory-anteni
(© 2014 Colorado State University)

Resim 1: CSU-CHILL-Radarının Gregory-anteni
(© 2014 Colorado State University)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2735 MHz
(S-bandı)
9410 ±30 MHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı: 800 – 2500 µs
Darbe Tekrarlama Frekansı: En fazla: 2 kHz
Gönderilen Darbenin Süresi (τ): 0.3 – 1.0 µs
Gönderici Bant Genişliği: 750 kHz 1 – 5 MHz
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1 MW
(Klistron)
25 kW
(Magnetron)
Ortalama Güç: 1600 W 24 W
Aletli menzil: 375 km
Bariz Doppler Hızı: ± 34,3 m/s
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,1° 0,3°
MTBCF:
MTTR:

CSU-CHILL Ulusal Meteoroloji Radar Tesisi

CSU-CHILL Ulusal Meteoroloji Radar Tesisi ABD Colorado eyaleti Greeley’de (40°26'46.99" N   104°38'12.84" W) kurulmuştur. Radarın ismindeki harflerin anlamı şöyledir: CSU, Colorado State University; ve CHILL (University of CHicago-ILLinois). Tesis Atmosfer Bilimleri Bölümü (Departments Atmospheric Science, ATS) ve CSU Elektrik ve Bilgisayar Bölümü tarafından çalıştırılmaktadır. Tesisin masrafları ise Ulusal Bilim Fonu (National Science Foundation, NSF) tarafından karşılanmaktadır.

Bu radar çift polarizasyonlu ve biri X- bandı diğeri S-bandı olmak üzere çift frekans bandında çalışan eşzamanlı gönderilen eşeksenel yönlendirilmiş anten çizgesine sahip taşınabilir bir radardır. Radar benzersiz çift ofset-odaklı bir Gregory-anten ve 8,5 m çapında yan lobları son derece düşük bir yansıtıcı kullanır. Yan loblar S-bandında -50 dB den ve X-bandında -70 dB den daha küçüktür.

Bu radar, radar-meteorolojisi, radar teknolojisi ve uzaktan algılama alanında eğitim ve araştırma amacıyla kullanılmaktadır. S-bandında yüksek güçlü bir Klistron (Tip: Varian VA-87B/C) göndericiye ve X-bandında ise bir magnetron göndericiye, ayrıca bir gelişmiş sayısal alıcı sistemine sahiptir. Radara yerinden kumanda edilebildiği gibi TCP/IP- bağlantısı ile ders mahallinden de kumanda edilebilir. Radarın verileri birden fazla sayıda noktada eşzamanlı işlenebilir. Hem ölçülen yansıtırlıklar ve Doppler hızları hem de sayısal veriler radar tarafından belleğe kaydedilebilir ve bu veriler daha sonraki işlemlerde de kullanılabilirler.

Anten atmosferik olumsuzluklardan korunmak amacıyla cam yün takviyeli naylon malzemeden yapılmış kararlı bir hava basıncının sağlandığı bir radom mahfaza içine alınmıştır. Bu radarın ekvatoral çapı 22,3 m, en büyük yüksekliği ise 16,2 m dir.

Kaynak: Colorado State University

CSU-CHILL radar resim galerisi

Resim 2: Kararlı bir hava basıncına sahip Radom

Resim 3: Çift dalga boylu besleme boynuzu