www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Meteoroloji Radarları

Meteoroloji Radarı Rainscanner

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Fan pervanesi biçimli ışıma çizgesine sahip tarama birimi

Fan pervanesi biçimli ışıma çizgesine sahip tarama birimi

Resim 1: Fan pervanesi biçimli ışıma çizgesine sahip tarama birimi

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9 410 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı: 1 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 1000 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1,2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 25 kW
Ortalama Güç: 30 W
Aletli menzil: 50 … 100 km
Menzil Çözünürlüğü: 180 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1° veya 4°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: -107 dBm
Anten Dönüş Adedi: 24 dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

Meteoroloji Radarı Rainscanner

Rainscanner ekonomik fiyata sahip bir meteoroloji radarıdır. Rainscanner yağış bölgesini görüntüler ve yağış miktarını bir sınıflama ölçeğine uygun olarak derecelendirir. Bu verilerin bir veri bankasında saklanan değerlerle karşılaştırılması ile yağış miktarları daha sağlıklı elde edilir. Azami menzil, çevreye ve hava koşullarına (örneğin, yağış miktarına) bağlı olarak 50 km ila 100 km arasında değişir. Bu radarın en önemli özellikleri arasında hızlı bir şekilde kurulmasına, servise alınmasına ve veri işlemesine imkan veren kolay kullanımı ve basitliği sayılabilir. Gönderici darbe gücü 25 kW olup, radarın menzili 50 ila 100 km arasındadır.

Rainscanner tarama birimi, arayüz birimi ve veri işleme biriminden meydana gelir. Gönderici, alıcı ve anten gruplarından oluşan tarama birimi bir kule veya direk üzerine sabit olarak monte edilir. Antenden alınan işaretler en fazla 30 m uzunluğunda bir anten kablosu ile kabine iletilir. Rainscanner kabininde arayüz birimi ve endüstriyel standartta üretilmiş sağlam bir veri işleme kişisel bilgisayarı bulunur. Verilerin gerçek zamanlı hesaplanması, saklanması ve görüntülenmesi „Ravis” adlı bir yazılıma dayanan bir görsel program olan „RainView“ tarafından yürütülür. Gerçek zamanlı çalışan yazılım paketi „Ravis” METEOR radar ailesinde sınanmış bir kontrol- ve görüntüleme programıdır. Rainscanner ile uzakta bulunan ekran ve uzaktan kumanda bilgisayarı arasında veri iletişimi fiber optik kablo-, ISDN- veya WLAN- arayüzleri üzerinden yapılır.

Anten ve anten tablası dış ortamda çalışacak biçimde imal tasarlanmıştır. Antenin çok hızlı dönmesi atmosferik verilerin en hızlı yenilenmesinin temelidir. Modüler yapı sayesinde ışıma çizge açısı 1° veya 4° olan iki yansıtıcı tipinin kullanılabilmesi mümkündür. Yansıtıcıya boyutlarına bağlı olarak uygun bir radom temin edilebilir.

Fan pervanesi biçimli çizgeye sahip anten bir oluklu dalga kılavuzu antendir. Antenin güncel azimut açısı kuzey-referans-darbesi (NRP) ve azimut-değişim-darbeleri (ACP) ile hesaplanır. Antenin montesi sırasında kuzey yönü pusula ile kabaca belirlenir. İşletme sırasında yazılım yardımıyla ince ayar yapılır.

Daha iyi bir azimut- ve yükseklik açısı çözünürlüğü bir parabolik antenle elde edilir. Küçük kalem demet açısal çözünürlüğün hassasiyetini daha da iyileştirir.

Radar işaretlerinin Rainscanner da işlenmesi seçime bağlı olarak standart- veya endüstriyel tip kişisel bilgisayarlarla yapılabilir. Bilgisayar güçlü bir işlemci, bir hızlı analog/sayısal dönüştürücü (ACD) ve bir sayısal giriş/çıkış kartı ile donatılmıştır. Analog/sayısal dönüştürücü ara-frekans işaretlerini (IF) işler ve bunları ilerde kullanılmak üzere bilgisayarın ana belleğinde saklar. Bilgisayar, tarama ünitesi ile bir seri RS-232 arayüz üzerinden iletişir. Endüstriyel bilgisayar bir standart 19\' şaseye (rack) monte edilmiş bir kişisel bilgisayardır. Bu bilgisayarın beraberinde bir düz ekran ve çekmeceli tip klavye bulunur. Radar işaret işlemcisinin radara uzaktan kumanda eden sistemlerle iletişebilmesini sağlamak için bilgisayar hızlı eternet arayüzlerle donatılmıştır.

Bildergalerie des Rainscanner

Resim 2: Parabolik antenli tarama birimi

Resim 3: Firma broşürü kapak sayfası