Radar pogodowy Rainscanner
Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Jednostka skanera z anteną dla schematu wentylatora

Rysunek 1: Jednostka skanera z anteną dla schematu wentylatora
Specyfikacja techniczna | |
---|---|
Pasmo częstotliwości: | 9 410 MHz |
Okres powtarzania impulsów: | 1 ms |
Częstotliwość powtarzania impulsów: | 1 000 Hz |
Szerokość impulsu (τ): | 1,2 µs |
Czas odbioru sygnału echa: | |
Czas zwrotu: | |
Moc impulsowa: | 25 kW |
Moc średnia: | 30 W |
Zasięg instrumentalny: | 50 … 100 km |
Rozróżnialność w odległości: | 180 m |
Dokładność / Błąd określania: | |
Szerokość wiązki anteny: | 1° lub 4° |
Liczba ech odebranych - sondowań: | |
Liczba obrotów anteny radaru: | 24 obr/min |
MTBCF: | |
MTTR: |
Radar pogodowy Rainscanner
Rainscanner został opracowany jako radar pogodowy z niższej półki cenowej. Rainscanner wyświetla obszary opadów i klasyfikuje ilość opadów zgodnie ze skalą klasyfikacji. Porównanie z bazą danych poprawia ilościową ocenę wielkości opadów. Maksymalny zasięg waha się od 50 km do 100 km w zależności od otoczenia i warunków pogodowych (np. ilość opadów). Prostota i łatwość obsługi to główne cechy, pozwalające na szybką instalację, obsługę i przetwarzanie danych. Nadajnik został zaprojektowany dla mocy impulsowej 25 kW.
Rainscanner składa się z jednostki skanującej, jednostki interfejsu i jednostki przetwarzania sygnału. Jednostka skanera, składająca się z nadajnika, odbiornika i zespołu anteny, może być zamontowana stacjonarnie na wieży lub maszcie. Sygnały z anteny są przesyłane do schronu za pomocą kabla antenowego (maks. długość 30 m). Obudowa Rainscannera zawiera jednostkę interfejsu i solidny komputer przetwarzający sygnał w standardzie przemysłowym. Obliczanie, przechowywanie i wyświetlanie danych odbywa się w czasie rzeczywistym za pomocą programu „RainView“, opartego na pakiecie oprogramowania „Ravis“. Pakiet oprogramowania czasu rzeczywistego „Ravis“ jest programem do kontroli i wizualizacji radaru sprawdzonym w rodzinie radarów METEOR. Transmisja danych pomiędzy Rainscannerem a zdalnym wyświetlaczem danych i komputerem zdalnego sterowania może odbywać się za pomocą kabla światłowodowego, ISDN lub WLAN.
Antena i obrotnica antenowa są przystosowane do pracy na zewnątrz. Bardzo szybki obrót anteny jest podstawą do uzyskania dużej szybkości odnawiania danych atmosferycznych. Modułowa konstrukcja oferuje dwa typy reflektorów o szerokości od 1° do 4°. W zależności od wielkości reflektora dostępne są odpowiednie kopuły radarowe.
Antena o wzorze wachlarzowym jest falowodową anteną szczelinową. Aktualne kąty obrotu anteny są mierzone za pomocą impulsów NRP (North-Reference Pulses) i ACP (Azimuth-Change Pulses). Podczas ustawiania, kierunek północny jest z grubsza określany za pomocą kompasu. Podczas pracy można dokonywać dokładnych regulacji za pomocą oprogramowania.
Dzięki zastosowaniu anteny parabolicznej uzyskano lepszą rozdzielczość kątową boczną i elewacyjną. Wąska wiązka ołówkowa poprawia rozdzielczość kątową.
Przetwarzanie sygnału radarowego w Rainscanner jest możliwe (do wyboru) przez standardowe lub przemysłowe komputery osobiste (PC). Komputer wyposażony jest w wydajny procesor, szybki przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) oraz kartę wejść/wyjść cyfrowych. Przetwornik ADC przetwarza sygnał IF i zapisuje dane do pamięci głównej komputera w celu dalszego przetwarzania. Komputer komunikuje się z jednostką skanera za pomocą szeregowego interfejsu RS 232. Komputer przemysłowy to komputer PC w obudowie o standardzie 19". Posiada płaski ekran i klawiaturę umieszczoną w szufladzie. Procesor sygnału radarowego jest wyposażony w szybki interfejs Ethernet, aby zapewnić zdalne sterowanie systemami radarowymi.
Galeria zdjęć Rainscanner

Rysunek 2: Jednostka skanera z anteną paraboliczną