www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Radar pogodowy Rainscanner

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Jednostka skanera z anteną dla schematu wentylatora

Scanner Unit with Fan Beam Antenna

Rysunek 1: Jednostka skanera z anteną dla schematu wentylatora

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9 410 MHz
Okres powtarzania impulsów: 1 ms
Częstotliwość powtarzania impulsów: 1 000 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1,2 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 25 kW
Moc średnia: 30 W
Zasięg instrumentalny: 50 … 100 km
Rozróżnialność w odległości: 180 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1° lub 4°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 24 obr/min
MTBCF:
MTTR:

Radar pogodowy Rainscanner

Rainscanner został opracowany jako radar pogodowy z niższej półki cenowej. Rainscanner wyświetla obszary opadów i klasyfikuje ilość opadów zgodnie ze skalą klasyfikacji. Porównanie z bazą danych poprawia ilościową ocenę wielkości opadów. Maksymalny zasięg waha się od 50 km do 100 km w zależności od otoczenia i warunków pogodowych (np. ilość opadów). Prostota i łatwość obsługi to główne cechy, pozwalające na szybką instalację, obsługę i przetwarzanie danych. Nadajnik został zaprojektowany dla mocy impulsowej 25 kW.

Rainscanner składa się z jednostki skanującej, jednostki interfejsu i jednostki przetwarzania sygnału. Jednostka skanera, składająca się z nadajnika, odbiornika i zespołu anteny, może być zamontowana stacjonarnie na wieży lub maszcie. Sygnały z anteny są przesyłane do schronu za pomocą kabla antenowego (maks. długość 30 m). Obudowa Rainscannera zawiera jednostkę interfejsu i solidny komputer przetwarzający sygnał w standardzie przemysłowym. Obliczanie, przechowywanie i wyświetlanie danych odbywa się w czasie rzeczywistym za pomocą programu „RainView“, opartego na pakiecie oprogramowania „Ravis“. Pakiet oprogramowania czasu rzeczywistego „Ravis“ jest programem do kontroli i wizualizacji radaru sprawdzonym w rodzinie radarów METEOR. Transmisja danych pomiędzy Rainscannerem a zdalnym wyświetlaczem danych i komputerem zdalnego sterowania może odbywać się za pomocą kabla światłowodowego, ISDN lub WLAN.

Antena i obrotnica antenowa są przystosowane do pracy na zewnątrz. Bardzo szybki obrót anteny jest podstawą do uzyskania dużej szybkości odnawiania danych atmosferycznych. Modułowa konstrukcja oferuje dwa typy reflektorów o szerokości od 1° do 4°. W zależności od wielkości reflektora dostępne są odpowiednie kopuły radarowe.

Antena o wzorze wachlarzowym jest falowodową anteną szczelinową. Aktualne kąty obrotu anteny są mierzone za pomocą impulsów NRP (North-Reference Pulses) i ACP (Azimuth-Change Pulses). Podczas ustawiania, kierunek północny jest z grubsza określany za pomocą kompasu. Podczas pracy można dokonywać dokładnych regulacji za pomocą oprogramowania.

Dzięki zastosowaniu anteny parabolicznej uzyskano lepszą rozdzielczość kątową boczną i elewacyjną. Wąska wiązka ołówkowa poprawia rozdzielczość kątową.

Przetwarzanie sygnału radarowego w Rainscanner jest możliwe (do wyboru) przez standardowe lub przemysłowe komputery osobiste (PC). Komputer wyposażony jest w wydajny procesor, szybki przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) oraz kartę wejść/wyjść cyfrowych. Przetwornik ADC przetwarza sygnał IF i zapisuje dane do pamięci głównej komputera w celu dalszego przetwarzania. Komputer komunikuje się z jednostką skanera za pomocą szeregowego interfejsu RS 232. Komputer przemysłowy to komputer PC w obudowie o standardzie 19". Posiada płaski ekran i klawiaturę umieszczoną w szufladzie. Procesor sygnału radarowego jest wyposażony w szybki interfejs Ethernet, aby zapewnić zdalne sterowanie systemami radarowymi.

Galeria zdjęć Rainscanner

Rysunek 2: Jednostka skanera z anteną paraboliczną

Rysunek 3: Podgląd broszury