www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Radar Uyduları

Poseidon-2 Radar-Altimetre

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1:Jason-1 yörüngede, daha büyük olan parabolik anten Radar-Altimetresi için (© 1994 NASA)

Resim 1:Jason-1 yörüngede, daha büyük olan parabolik anten Radar-Altimetresi için (© 1994 NASA)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 13,575 ve 5,3 GHz
(Ku–, C-bandı)
Polarizasyon:
Darbe Tekrarlama Frekansı (PRF): 1800 Hz ±10%
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 105,6 µs
Darbe Gücü:
Ortalama Güç: 7 W
Gönderici Bant Genişliği: 320 MHz
Yörünge: 1336 km
Platform hızı: 7,2 km/s
Yörünge süresi: 9,9156 gün
Açıklık Açısı: 1,28° (Ku),
3,4° (C)

Poseidon-2 Radar-Altimetre

Poseidon-2 Radar-Altimetresi Jason-1 uydusunda kullanılmaktadır.

Jason-1 uydusu TOPEX/Poseidon Görev uydusunun bir devamı olarak 7.Aralık.2001 yılında Kaliforniya’daki Vanderberg Hava Kuvvetleri Üssünden uzaya fırlatıldı ve 1992 ila 2005 yılları arasında bilimsel verileri başarıyla topladı. Her iki görev uydusu NASA ile Fransız Uzay Ajansının (Centre national d’études spatiales, CNES) ortak çalışması sonucu yaratıldı. Bu iki uydu denizlerin üzerinde buz tabakası bulunmayan yüzeyinin % 95 ini yaklaşık her 10 günde (tam olarak vermek gerekirse: 10 günden 2 saat eksik) araştırdı ve okyanusların yüzey topografi verilerini 3,3 santimetrelik (1,3 inç) bir hassasiyetle topladı. Bu veriler denizlerdeki akıntıları ve bu akıntıların iklim değişikliği üzerindeki etkilerini daha iyi kavramamıza yardımcı oldu.

Poseidon-2 nin ana aygıtı Posedion-1 uydusundaki deneyimlerden faydalanılarak geliştirilmiş olan Radar-Altimetresidir. Bu aygıt son derece güvenilir bir aygıttır. Küçük yapılı ve hafif olup, çok az enerji tüketir. Posedion-2 yer yüzeyine iki frekans bölgesinde işaret yollar ve bunların yer yüzeyinden gelen yankılarını alır. Bu frekanslar 13,6 ve 5,3 GHz dir. İkinci frekans iyonosferdeki elektronlar nedeniyle meydana gelen gecikmeyi telafi etmek için kullanılır. Altimetrenin anteni 1,2 m çapında bir parabolik antendir ve 42 dB lik bir kazanca sahiptir. Güç göndericilerinde katıhal teknolojisi kullanılmıştır.

Jason-1 in yörüngesinin çok yukarda olması atmosfer ve yer çekim etkilerinin çok azalmasını sağlamıştır. Bu sayede uydunun yörüngesinde değişiklikler çok daha kolayca ve daha hassas yapılabilmektedir. Bu uydunun daha önceki Topex/Poseidon uydusunun kullandığı yörünge parametrelerini aynen kullanması daha iyi bir ölçümleme ve verilerin karşılaştırma imkânlarını da beraberinde getirmiştir. Yörünge özellikle yer yüzeyinde iki noktanın tam üzerinden geçecek şekilde ayarlanmıştır. Bu yerlerden birisi Cap Senatosan (Korsika Adası, Fransa), diğeri Harvest Petrol Sondaj Platformudur (Kaliforniya, ABD). Radar işaretlerinin dönüş süresindeki gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra yer yüzeyinde yansıma noktasının göreli yüksekliği kesin olarak hesaplanabilmektedir.

Daha fazla bilgi için Jason-1 Aviso web sitesi
ve Jason 1 und 2 için CNES tarafından hazırlanmış web sunumu