www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

AN/APQ-171

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Alt burun kısmında çift kanallı AN/APQ-171 radarı bulunan F-111D'nin radar bölmesi

Resim 1: Alt burun kısmında çift kanallı AN/APQ-171 radarı bulunan F-111D'nin radar bölmesi

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: Ku-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 12 000 ft (≙ 3,7 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF: 50 h
MTTR:

AN/APQ-171

AN/APQ-171, General Dynamics F-111C/F Aardvark savaş uçağı için geliştirilmiş Ku-bandı, çift kanallı, genel amaçlı, frekans çevik özelliğine sahip ileriye dönük bir radardır. Bu radar, arazi takibi, duruma genel bakış, çarpışmadan kaçınma ve yer haritası operasyon modlarını sunar. AN/APQ-128'in geliştirilmiş bir sürümüdür.

Antenler, toplam 148 adet ayrı ışıyıcıya sahip paralel beslemeli yarıklı ışıyıcılı dalga kılavuzu antenlerinden oluşan küçük, düz grup antenlerdir.

Radarın ana işlevi, yere göre önceden seçilmiş bir yükseklikte uçağı otomatik olarak kontrol etmek için doğru komutları sağlayan bir Arazi Takip Radarı (Terrain-Following Radar, TFR) olarak çalışmaktır. Bu, radarlar tarafından tespit edilme olasılığını azaltır ve uçağın arazinin dış hatlarını takip ederek çok alçak bir yörüngede uçmasına izin verir. Radarın iki kanalı da aynı şekilde yapılmıştır, bu özelliği sisteme esneklik sağlar ve genel sistemin güvenilirliğini ve başarısını artırır. Kanallardan biri farklı bir yükseklik açısına ayarlanarak ani yükseklik değişikliklerinin önceden uyarılmasına olanak tanır. Böylece uçağın düşük irtifadaki uçuş sırasında güvenlik önemli ölçüde artar.