www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

AN/APS-145

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Grumman E2D uçağı rotodomuyla birlikte AN/APS-145 radarı

Resim 1: Grumman E2D uçağı rotodomuyla birlikte AN/APS-145 radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: UHF-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 300 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 13 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 350 NM (≙ 650 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 5 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

AN/APS-145

AN/APS-145, ABD yapımı E-2C Hawkeye havadan erken uyarı (AEW) uçağının yanı sıra P-3 Orion'a takılan AN/APS-125 arama radarının UHF-bandında çalışan yükseltilmiş sürümüdür. Denizde, havada, karada ve kritik kara-deniz arayüzündeki birden fazla tehdidi aynı anda tespit etmek ve izlemek için uçağın tepesine monte edilmiş dairesel radom içinde dönen bir anten kullanır.

APS-145, hareketli hedef gösterimi sırasında kör hızları önleyen üç kademeli Darbe Tekrarlama Frekansı (PRF) kullanır. İşlemci aynı anda 600'den fazla hedefi işleyebilir ve 40'tan fazla havadan engellemeyi kontrol edebilir.

2003'ten itibaren AN/APS-145(V)'ye yapılan modernizasyonla, operasyon menzili AN/FPS-138'e kıyasla yüzde 40 artırıldı. APS-145(V), frekans bandını izler ve en az parazitli çalışma frekansını seçer. Radar veri işlemcisi iyileştirmeleri, 2000'den fazla hedefi aynı anda izlemeyi ve görüntülemeyi mümkün kıldı. Digital Equipment Corporation'ın 333MHz işlemcili yeni DEC2100 bilgisayarları, hız ve verimliliği artırmak için paralel veri işlemeyi kullanırken, yedi renkli ekranlar hava durumunu 11 inçlik düz panel ekranda görüntüler; eski monokrom sisteme göre çok büyük bir gelişmeyi temsil eder.

Bu radarın yerini çoktan AN/APY-9 aldı.

Kaynaklar: