www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/APS-145

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Grumman E2D z rotodomem AN/APS-145.

Rysunek 1: Grumman E2D z rotodomem AN/APS-145.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma UHF
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 300 Hz
Szerokość impulsu (τ): 13 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 1 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 350 NM (≙ 650 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 5 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

AN/APS-145

AN/APS-145 działa w paśmie UHF i jest zmodernizowaną wersją radaru obserwacyjnego AN/APS-125 montowanego w amerykańskich samolotach E-2C Hawkeye i P-3 Orion. Wykorzystuje on obrotową antenę w okrągłej kopule radarowej zamontowanej na samolocie do jednoczesnego wykrywania i śledzenia wielu zagrożeń na morzu, w powietrzu, nad lądem i na krytycznym styku lądu i morza.

APS-145 wykorzystuje potrójną częstotliwość powtarzania impulsów, która zapobiega ślepej prędkości podczas wyświetlania ruchomych celów. Procesor może przetwarzać ponad 600 celów jednocześnie i kontrolować ponad 40 przechwyceń w powietrzu.

Modernizacja do AN/APS-145(V) z 2003 roku zwiększyła zasięg operacyjny o 40 procent w porównaniu do AN/FPS-138. APS-145(V) monitoruje pasmo częstotliwości i wybiera częstotliwość roboczą z najmniejszymi zakłóceniami. Ulepszenia procesora danych radaru umożliwiły monitorowanie, śledzenie i wyświetlanie ponad 2 000 celów jednocześnie. Nowe komputery Digital Equipment Corporation DEC 2100 z procesorami 333 MHz wykorzystują równoległe przetwarzanie danych w celu zwiększenia szybkości i wydajności, podczas gdy siedmiokolorowe wyświetlacze pokazują sytuację powietrzną na 11-calowym płaskim ekranie, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do starego systemu monochromatycznego.

Radar ten został już zastąpiony przez AN/APY-9.

Źródło: