www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

AN/APQ-181

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/APQ-181
(© 2012 Raytheon)

Resim 1: AN/APQ-181
(© 2012 Raytheon)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: Ku-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/APQ-181

AN/APQ-181, Ku-bandında çalışan, GPS tabanlı, hedef tanımlama özelliğine sahip çok modlu bir radar sistemidir. Radarın, arazi izleme ve arazi çarpışma önleme, yöngüdüm sistem güncellemeleri, hedef arama, konum, tanımlama ve tespit yanında silah sisteminde kullanılan hedef atama için 21 ayrı modu vardır. Bu sistem tam anlamıyla yedeklemelidir (redundant), iki ayrı radar aygıtı ve sıvı soğutmalı iki aktif Faz Dizi Anten kullanır. APQ-181, Northrop Grumman B-2 Spirit hayalet (stealth) bombardıman uçağı için tasarlanmıştır.

Radar, uçağın görünmezlik özelliklerine uyan çok gelişmiş yazılım-modları ve geliştirilmiş Düşük Dinlenme Olasılığı (LPI) tekniklerini kullanır. Uçağın dış hatlarına uyumlu bu antenler ön kanat kenarlarının altındadır ve normal bir çalışmaya izin veren, ancak düşman radar darbelerinin yansımasını engelleyen gizli dielektrik panellerle kaplıdır. Radar göndericisi, sıvı soğutmalı, yüksek güçlü, ızgaralı tip Yürüyen Dalga Tüplü bir yükselteç kullanır.

Radar, 1980 lerin başında Hughes Aircraft (şimdi Raytheon) tarafından geliştirildi. Radarın ilkörneği 1987 de devreye alındı. 1990 ların başlarında ilk radar aygıtları teslim edildi. Kasım 2002 de Raytheon, 2007 den sonra piyasaya sürülen ticari uydu sistemleriyle girişimi önlemek amacıyla B-2 radarı için yeni bir aktif anten geliştirme ihalesini kazandı. Yeni radarla uçuş testleri Ekim 2007 de başladı ve 2008 e kadar devam etti. Yeni antenin kurulumu B-2 filosunda 2014 yılında tamamlandı.