www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

AN/APQ-164

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/APQ-164

Resim 1: AN/APQ-164

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 160 NM (≙ 300 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/APQ-164

AN/APQ-164, X-bandında çalışan, ABD Hava Kuvvetlerinin B-1B „Lancer” uçaklarına kurulan çok-modlu arazi izleme-, yöngüdüm- ve atış kontrol radarıdır. Radar, Faz Dizi Anteninin dışında yedeklemeli (redundant) bir sisteme sahiptir. Bakım personeli tarafından hatta-değiştirilebilir-bileşenler (LRUs) çiftli tutulur ve arızalı bileşen yedeği ile hemen değiştirilir. Radar, Düşük Dinlenme Olasılığı ile alçak irtifalarda ve her türlü hava koşullarında otomatik arazi izleme- ve araziden-kaçınma (terrain following and terrain avoidance) sağlar. Bu radar, değiştirilmiş (modified) bir AN/APG-66 darbeli Doppler radarıdır.

Sistem, eliptik biçimli pasif elemanlı bir Faz Dizi Anten kullanır. Anten boyutları 1 118 × 559 mm dir. 1 526 faz kaydırıcı kullanır ve iki eksende ± 60° ye kadar sapma sağlar. Göndericisi, AN/APG-68 de olduğu gibi Yürüyen Dalga Tüpüdür.

Sistem ilk defa 1977 yılında bir B-52 uçağında kullanıldı. Seri üretimi 1984 yılından itibaren başladı ve 120 den fazla sistem teslim edildi. Radar, 2015 den itibaren kademeli olarak AN/APG-83 radarının bir takipçisi olan SABR-GS ile yenilendi.