www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/APQ-164

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/APQ-164

Rysunek 1: AN/APQ-164

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 160 NM (≙ 300 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/APQ-164

AN/APQ-164 jest wielomodowym radarem do śledzenia terenu, nawigacji i kontroli broni pracującym w paśmie częstotliwości X, zainstalowanym na samolotach B-1B „Lancer” Sił Powietrznych USA. Z wyjątkiem anteny fazowanej, radar jest systemem podwójnie redundantnym. Wszystkie jednostki wymienialne przez personel obsługi technicznej (LRU) są dublowane i w przypadku awarii podzespołów są natychmiast przełączane. Radar zapewnia dokładne automatyczne śledzenie terenu i unikanie terenu na małych wysokościach w każdych warunkach pogodowych przy zachowaniu niskiego prawdopodobieństwa wykrycia. Jest to zmodyfikowany dopplerowski radar impulsowy AN/APG-66.

System wykorzystuje eliptycznie ukształtowaną antenę fazowaną z elementami pasywnymi. Wymiary anteny wynoszą 1 118 × 559 mm. Wykorzystuje on 1 526 przesuwników fazowych i elektronicznie obraca się w dwóch osiach do ± 60°. Nadajnik jest typu wzmacniaczowego z lampą o fali bieżącej, podobny do AN/APG-68.

System ten po raz pierwszy oblatano na samolocie B-52 w 1977 roku. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1984 r. i dostarczono ponad 120 systemów. Od 2015 roku radar ten jest stopniowo zastępowany przez SABR-GS, następcę AN/APG-83.