www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

Iguane

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Iguane

Resim 1: Iguane

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 130 NM (≙ 240 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Iguane

Iguane (Üretici kodu: DRAA-10A veya TMV-118), X-bandında çalışan, pervaneli uçaklara takılı deniz yüzeyi arama görevlerinde kullanılan bir borda radarıdır. Bu radarın hassasiyeti denizaltı periskopu gibi küçük suüstü hedeflerini bile tespit edebilecek kadar iyidir. Eşzamanlı olarak hem yüzey arama- ve hem de meteoroloji modunda çalışabilir, ayrıca hedef arama- ve izleme işlevini (Track-while-Scan) eşzamanlı yürütebilir. Bu radar Dost-Düşman-Tanıma (IFF) için bir ikincil radarla donatılmıştır. Sistemin toplam ağırlığı 170 kg dır.

Radar, Ters Kosekant-kare karakteristikli çizgeye sahip bir parabolik anten kullanır. Gönderim işareti darbe-içi modüle edilmiştir. Alıcı aygıtı, darbe sıkıştırma oranı 500:1 olan klasik Yüzey Akustik Dalga Süzgecine (Surface Acoustic Wave Filter) sahiptir, böylece menzil çözünürlüğü birkaç metreye kadar ulaşır.

Iguane radarının teknik geliştirilmesi 1979 yılında tamamlandı; ilkörneği 1981 yılı Mayıs ayında devreye alındı. Örneğin, Breguet Atlantic'te uçak ön gövdesinin altına küçük, geri çekilebilir bir radom içine alınarak yerleştirildi. Yaklaşık 90 adet üretildi.