www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Iguane

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Breguet Atlantic z Iguane

Rysunek 1: Breguet Atlantic z Iguane

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 130 NM (≙ 240 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Iguane

Iguane (oznaczenie producenta: DRAA-10A lub TMV-118) to radar morskiego rozpoznania lotniczego w paśmie X, przeznaczony do montażu w samolotach stałopłatach. Czułość radaru pozwala mu wykrywać małe cele, takie jak peryskopy okrętów podwodnych. Może działać jednocześnie w trybie poszukiwania powierzchniowego i w trybie pogodowym oraz jest zdolny do jednoczesnego poszukiwania i śledzenia celu (Track-while-Scan). Z radarem zintegrowany jest radar wtórnej identyfikacji (IFF). Całkowita waga systemu jest mniejsza niż 170 kg.

Radar wykorzystuje antenę paraboliczną o charakterystyce odwróconego Cosecansa². Nadawany sygnał jest modulowany wewnątrzimpulsowo. Odbiornik wykorzystuje klasyczne filtry powierzchniowej fali akustycznej o stopniu kompresji impulsów 500:1, uzyskując rozdzielczość zasięgu w zakresie kilku metrów.

Prace techniczne zakończono w 1979 r., a pierwszy prototyp oblatano w maju 1981 r. Jeden z nich został zamontowany w samolocie Breguet Atlantic jako mały chowany radar pod przednim kadłubem samolotu. Wyprodukowano około 90 egzemplarzy.