www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

SeaVue XMC

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/APS-137

Resim 1: AN/APS-137

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9,3 … 10 GHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 388 … 1 854 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 5; 10 ya da 12,3 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 50 kW
Ortalama Güç: 230 … 500 W
Aletli menzil: 259 NM (≙ 463 km)
Menzil Çözünürlüğü: 3 … 30 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,3°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 ya da 60 d/dak
MTBCF: >500 h
MTTR:

SeaVue XMC

SeaVue, Raytheon firmasının hafif sabit-kanatlı uçaklar için ürettiği AN/APS-137 radarı esas alınarak geliştirilmiş bir X-bant radarıdır. Modüler yapısı sayesinde sürümü kolayca yükseltilebilir ya da değiştirilebilir, sahada değiştirilebilen sadece üç bileşenden oluşur. 6 değişik sürümü bilinmektedir, bunlar: AN/APS-137V(1) den başlar ve AN/APS-137(V6) ya kadar uzanır. AN/APS-137(V5) sürümü sonradan AN/APY-10 olarak adlandırıldı.

SeaVue XMC deniz yüzeyi arama radarı (Genişletilmiş Görev Başarımı, eXpanded Mission Capability) AN/APS-137(V6) radarının karşılığıdır. Bu radar ayrıca, binlerce hedefin otomatik algılanması, sınıflanması ve izlenmesi ve radar verilerinin Otomatik Tanımlama Sisteminin (Automatic Identification System, AIS) verilerine eşleştirilmesi için ilave veri işleme olanaklarına sahiptir. Sistem, coğrafik konumları elektronik haritalama araçlarına kaydederek hedeflerin daha hassas bir şekilde izlenmesi ve belgelenmesini sağlar. Elektro-optik sistemler bu radar verilerine göre ilintilenir (corellated) ve bu sayede ek bir kimlik tanımlama biçimi sağlanır.

Radar, Ters Yapay Açıklıklı Radar (Inverse Synthetic Aperture Radar, ISAR) modunda çalışıyorsa, anten dönmez. Işıldak modunda (Spot Light Mode) ise istenen hedefe hizalanır ve hedefi sürekli aydınlatır (illuminates).