www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

SeaVue XMC

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/APS-137

Rysunek 1: AN/APS-137

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9,3 … 10 GHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 388 … 1 854 Hz
Szerokość impulsu (τ): 5; 10 lub 12,3 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 50 kW
Moc średnia: 230 … 500 W
Zasięg instrumentalny: 259 NM (≙ 463 km)
Rozróżnialność w odległości: 3 … 30 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,3°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 lub 60 obr/min
MTBCF: >500 h
MTTR:

SeaVue XMC

SeaVue to radar działający w paśmie częstotliwości X dla lekkich samolotów stacjonarnych, oparty na AN/APS-137 firmy Raytheon. Modułowa konstrukcja pozwala na łatwą modernizację i składa się tylko z trzech elementów, które można wymieniać na miejscu. Znanych jest 6 modyfikacji: AN/APS-137V(1) do AN/APS-137(V6). Wersja AN/APS-137(V5) została później przemianowana na AN/APY-10.

Morski radar rozpoznawczy SeaVue XMC (eXpanded Mission Capability) odpowiada AN/APS-137(V6). Otrzymał on dodatkowe możliwości przetwarzania danych dla radaru w celu automatycznego wykrywania, sortowania i śledzenia tysięcy celów, jak również mapowania danych radarowych do danych z Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS). System rejestruje pozycje geograficzne na elektronicznych mapach, co pozwala na dokładniejsze śledzenie i dokumentowanie celów. Na podstawie tych danych radarowych, systemy elektrooptyczne są ustawiane i umożliwiają dodatkową formę identyfikacji.

Kiedy radar pracuje w trybie ISAR, nie ma możliwości obrotu anteny. W trybie „Searchlight“ ustawia się na żądanym celu i oświetla go w sposób ciągły.