www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

RDY/RDM

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: RDY radarı test mahallinde
(Ön kısımda yer alan dört adet dipol anten Dost/Düşman Tanıma içindir)

Resim 1: RDY radarı test mahallinde
(Ön kısımda yer alan dört adet dipol anten Dost/Düşman Tanıma içindir)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: up to > 100 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 4 kW
Ortalama Güç: 400 W
Aletli menzil: 120 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

RDY/RDM

RDY (Fransızcası: „Radar Doppler modele Y“ ya da İngilizcesi ile ”Doppler Radar Multi Target Radar, RDM“) olarak bilinen bu Çok-Hedefli Doppler Radar çok sayıda hedefi eşzamanlı işleyerek atış kontrol sistemlerine yöngüdüm desteği sağlayan çok-işlevli bir X-bandı radardır. Radar keza hedef aydınlatma (target illumination) görevlerinde ve yarı-aktif füzelere yöngüdüm desteği sağlamakta da kullanıldı. Bu radarın geliştirmesine Thomson CSF firması 1984 yılında başladı. İlk ürün 1996 yılında göreve hazır duruma getirildi ve Mirage 2000-5 avcı uçaklarına takılabildi.

RDY radarının gönderici katı bir Yürüyen Dalga Tüpü ile donatıldı. Radar düşük yan topuzlara (sidelobes) sahip halâ mekanik olarak döndürülen bir düz grup antene sahipti.

RDY-2 olarak adlandırılan modernize edilen sürümünün menzili % 15 daha fazlaydı. Bu sürümünde bulunan Yapay Açıklıklı Radar (Synthetic Aperture Radar) bir metrenin altında bir çözürlükle arazi haritalaması yapabilmektedir. Bu sürüm 140 km bir mesafedeki bir savaş uçağı büyüklüğündeki bir hedefi tespit edebilmektedir.

Bu serinin son sürümü olan RDY-3 radarı Mirage savaş uçaklarında bu uçakların hizmet süresi sonlanana kadar kullanıldı. Bu radar daha iyi bir koruma sağlayan ve yeryüzündeki hareketli hedefleri tanıyabilen GMTI-modu denilen daha geliştirilmiş bir SAR- moduna sahiptir. RDY-3 radarı değişik boyutlarda antenlerle donatılabilir ve Mirage V, Mirage F1, Mirage 2000, Mig-29 ve LCA/Tejas gibi hafif ve orta büyüklükte çok-amaçlı savaş uçaklarında kullanılmaktadır.

RC400 radarı RDY-2 radarının daha düşük bir donanıma sahiptir. Daha küçük bir anten kullanır ve menzili daha azdır.

RDY radarının resim galerisi

Resim 2: RDY