www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

RDY/RDM

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: RDY w teście
(cztery dipole są używane przez IFF-Interrogator)

Rysunek 1: RDY w teście
(cztery dipole są używane przez IFF-Interrogator)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: up to > 100 kHz
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 4 kW
Moc średnia: 400 W
Zasięg instrumentalny: 120 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

RDY/RDM

RDY (francuski: Radar Doppler modele Y) lub Radar Doppler Multi Target Radar (RDM) jest wielofunkcyjnym radarem i radarem kierowania ogniem działającym w paśmie X, który wspiera systemy nawigacji i uzbrojenia z możliwością śledzenia wielu celów jednocześnie. Radar może być również wykorzystywany do oświetlania celów i naprowadzania pocisków półaktywnych. Prace nad tym radarem rozpoczęły się w 1984 roku w Thomson CSF. Do użytku wszedł dopiero w 1996 roku, kiedy to został zainstalowany w myśliwcu Mirage 2000-5.

RDY był wyposażony w lampę o fali bieżącej jako stopień wyjściowy nadajnika. Miał on płaską antenę z małymi lobami bocznymi, ale nadal był mechanicznie obracany.

W wyniku modernizacji otrzymał oznaczenie RDY-2 i zwiększył zasięg o około 15%. Wersja ta otrzymała tryb SAR (Synthetic Aperture Radar), który pozwalał na mapowanie terenu z rozdzielczością mniejszą niż jeden metr. Wersja ta była w stanie zademonstrować zdolność do lokalizowania celu wielkości samolotu bojowego w zasięgu 140 km.

Najnowszą odsłoną tej serii jest radar RDY-3, który będzie towarzyszył myśliwcom Mirage do końca ich żywotności. Posiada ulepszony tryb SAR, może wykrywać ruchome cele na ziemi (tryb GMTI) i oferuje lepszą ochronę. Radar RDY-3 może być wyposażony w anteny o różnych rozmiarach i może być wykorzystany do modernizacji lekkich i średnich wielozadaniowych samolotów bojowych, takich jak Mirage V, Mirage F1, Mirage 2000, Mig-29 i LCA/Tejas.

RC 400 jest okrojoną wersją RDY-2, wykorzystującą mniejszą antenę i przez to mającą mniejszy zasięg.

Galeria zdjęć radaru RDY

Rysunek 2: RDY