www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

AN/APG-63

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/APG-63

Resim 1: AN/APG-63

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 90 NM (≙ 175 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/APG-63

AN/APG-63, ABD Savaş Uçakları F-15 A/B ve F-15 C/D (ilk modellerinde) kullanılan çok amaçlı bir X-bant radarıdır. Bu radar bir dizi sabit frekansta çalışan bir Doppler radarıdır. Göndericisi bir ızgara-kontrollü yürüyen dalga tüpü kullanır. Anteni oluklu ışıyıcı gruplarının bir düzlemsel dizilişinden meydana gelir ve bir üç-eksenli yalpalama dengeli sistem (cardanic suspension system) ile döndürülür. AN/APG-63 işaret işlemcisi yazılım ile programlanabilen ilk borda radarıdır.

AN/APG-63(V)1 radarı temel versiyonun ilk modernize edilmiş tipidir ve ilk defa F-15 C/D tipi savaş uçağında kullanıldı. Bir diğer modernizasyonuna AN/APG-70 adı verildi ve F-15E „Strike Eagle“ savaş uçağına takıldı. Bu modelin yerini daha modernize AN/APG-63(V)1 radarı aldı. Bu yeni model daha iyi bir güvenilirliğe sahipti ve var olan modülleri daha yenileri ile kolayca değiştirilebiliyordu.

AN/APG-63(V)2 sürümü F-15 C uçakları için çok kapsamlı modernize edildi. Bu yeni model, AN/APG-63 radarının kendisi kanıtlamış radar elektroniği ile desteklenen bir aktif faz dizi anten (Phased Array Antenne, AESA) kullanıyordu. Daha sonraki model olan AN/APG-63(V)3 radarı, tasarımına ABD Hava Kuvvetlerindeki APG-63(V)2 radarlarındaki ve ABD Donanmasındaki uçaklarda kullanılan AN/APG-79 radar antenindeki iyileştirmeleri de katmıştı.

AN/APG-63 yaklaşık 1973 yılından bu yana servistedir. Bu radar halen üretilmemekle beraber mevcut olanlar da servis dışı bırakılmamıştır.