www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/APG-63

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/APG-63

Rysunek 1: AN/APG-63

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 90 NM (≙ 175 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/APG-63

AN/APG-63 to wielozadaniowy radar pasma X, w który wyposażone są amerykańskie samoloty myśliwskie F-15 A/B i wczesne F-15 C/D. Jest to impulsowy radar dopplerowski działający na kilku stałych częstotliwościach. Nadajnik wykorzystywał jako wzmacniacz mocy lampę o fali bieżącej sterowaną siatką. Antena jest płaskim układem grupy promienników szczelinowych poruszanych mechanicznie za pomocą trójosiowego kardanowego układu obrotowego. AN/APG-63 był pierwszym radarem lotniczym wyposażonym w programowalny procesor sygnałowy.

AN/APG-63(V)1 jest pierwszym zmodernizowanym wariantem wersji podstawowej i był stosowany w samolotach typu F-15 C/D. Dalsza modernizacja doprowadziła do oznaczenia AN/APG-70, i był używany w myśliwcu F-15E „Strike Eagle“, ale później został zastąpiony przez jeszcze bardziej zmodernizowaną wersję AN/APG-63(V)1. Modernizacja AN/APG-63(V)1 poprawiła niezawodność i łatwość konserwacji poprzez zastąpienie zespołów nowymi częściami.

Wersja AN/APG-63(V)2 jest zasadniczą modernizacją dla myśliwca F-15 C. W tej wersji zastosowano aktywną antenę fazowaną (AESA) w połączeniu ze sprawdzoną elektroniką radaru AN/APG-63. W następnej wersji AN/APG-63(V)3 wykorzystano udoskonalenia wprowadzone w APG-63(V)2 Sił Powietrznych USA oraz antenę AN/APG-79 Marynarki Wojennej USA.

Działający od około 1973 roku AN/APG-63 nie jest już produkowany od 1986 roku.