www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/APN-242

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/APN-242

Rysunek 1: AN/APN-242

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9 375 ±10 MHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 1 024 … 180 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,2 … 4,5 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 25 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 240 NM (≙ 445 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 12 lub 45 Obr./min
MTBCF: > 1 000 h
MTTR:

AN/APN-242

AN/APN-242 to pokładowy radar meteorologiczny i nawigacyjny pasma X z kolorowym wyświetlaczem opracowany przez firmę Sperry Marine (obecnie Northrop Grumman) w celu zastąpienia starszego AN/APN-59.

Antena AN/APN-242 jest płaskim układem promienników szczelinowych. Wraz z mechanizmem obrotu i pochylenia, antena wykorzystuje istniejące ramy montażowe AN/APN-59. Antena poprawia rozpoznanie pocisków i może być elektronicznie przełączana pomiędzy wąską wiązką ołówkową a szerszym wzorem wachlarzowym. Antena może obracać się swobodnie o 360° i jest połączona z czujnikami położenia samolotu w celu elektronicznej stabilizacji położenia podczas manewrów lotniczych. Maksymalna niezawodność jest osiągana poprzez wyeliminowanie mechanicznych metod stabilizacji, co poprawia MTBF o współczynnik 50.

W nadajniku i odbiorniku AN/APN-242 zastosowano technologię półprzewodnikową i wykorzystano tylko jedną trzecią liczby podzespołów w porównaniu z jego poprzednikiem, co również poprawia wydajność i niezawodność systemu. Moc nadawcza jest zapewniana przez magnetron, który wytrzymuje co najmniej 10 000 godzin pracy. Czas trwania impulsu nadawczego (w odniesieniu do częstotliwości powtarzania impulsów), wzmocnienie wzmacniacza IF i wzmacniacza wideo, przełączanie trybów i BITE są sterowane cyfrowo.

Wyświetlacze AN/ASN-165 zapewniają kolorowy lub monochromatyczny obraz radaru nawet w świetle dziennym. Na ekranach o wysokiej rozdzielczości wyświetlane są również dane nawigacyjne wraz z obrazem radarowym. Jako pomoc nawigacyjna może być wykorzystywany wskaźnik krzyżowy ustabilizowany na pozycji geograficznej. W zależności od wyposażenia samolotu, mogą być również wyświetlane inne dane nawigacyjne lub dane systemu ostrzegania przed kolizją (TCAS). Specjalny tryb monochromatyczny w kolorze zielonym jest przewidziany do pracy w trybie noktowizyjnym.

Źródło: