www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

AN/APN-242

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: AN/APN-242

Изображение 1: AN/APN-242

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 9 375 ±10 MHz
(честотен диапазон «X»)
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите: 1 024 … 180 Hz
продължителност на сондиращия импулс (τ): 0,2 … 4,5 µs
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 25 кВт
средна мощност:
инструментален обхват: 240 NM (≙ 445 км)
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената: 12 или 45 об/мин
MTBCF: > 1 000 ч.
MTTR:

AN/APN-242

AN/APN-242 е X-лентов метеорологичен и навигационен радар с цветен дисплей, разработен от Sperry Marine (сега Northrop Grumman), за да замени по-стария AN/APN-59.

Антената на AN/APN-242 представлява вълноводно-процепна антенна решетка. Заедно с механизма за завъртане и накланяне тя използва съществуващите монтажни рамки на AN/APN-59. Антената подобрява ракетното разузнаване и може да се превключва електронно между тясна, иглообразна и по-широка ветрилообразна диаграма на насочване. Антената може да се върти свободно на 360° и е свързана със сензорите за положение на самолета за електронно стабилизиране на положението по време на полетни маневри. Максималната надеждност се постига чрез премахване на методите за механично стабилизиране, което подобрява MTBF с 50 пъти.

Предавателят и приемникът на AN/APN-242 използват полупроводникова технология и имат само една трета от броя на възлите в сравнение с предшественика си, което също подобрява производителността и надеждността на системата. Предавателната мощност се осигурява от магнетрон, който издържа поне 10 000 часа работа. Продължителността на импулса за предаване (спрямо честотата на повторение на импулсите), усилването на усилвателя на IF и видеоусилвателя, превключването на режимите и BITE се управляват цифрово.

Дисплеите AN/ASN-165 осигуряват цветно или монохромно радарно изображение, дори когато се използват при дневна светлина. На екраните с висока разделителна способност се показват и навигационни данни с радарното изображение. Кръстосаният показалец, стабилизиран на географска позиция, може да се използва като навигационно средство. В зависимост от оборудването на въздухоплавателното средство могат да се показват и други навигационни данни или данни от системата за предупреждение за сблъсък (TCAS). За работа с нощно виждане е предвиден специален режим в монохромно зелено.

Източник: