www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

AN/APG-83

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/APG-83

Resim 1: AN/APG-83

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 200 NM (≙ 370 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/APG-83

AN/APG-83, SABR (Scalable Agile Beam Radar) avcı uçağına takılı çok işlevli bir atış kontrol borda radarıdır. Değişik görevler için, fiyatını olumlu etkileyen farklı seyreltilmiş anten alanı ile donatılmış bir aktif faz dizi anten kullanır. Bu radarın eski AN/APG-66 ve AN/APG-68 radarlarının yerini alması planlanmıştır.

AN/APG-83 daha yüksek işlemci gücüne, daha yüksek gönderim gücüne, daha hassas bir alıcı elektroniğine, kızılötesi duyargalara, kuvvetli parazitlerin bulunduğu sektörler için gelişmiş bir körletme devresine, mekanik saptırılan klasik burun radarlarına göre daha uzun menzillere ve daha iyi bir çözünürlüğüne ulaşabilmesini sağlayan Yapay Açıklıklı Radara sahiptir. Bu özellikleri, radarın uçakları algılama olasılığı daha da iyileştirir ve hesaplama hızını ve bellek kapasitesini arttırır.

ABD Hava Kuvvetleri F-16 savaş uçaklarını bu radarlarla modernize etti. Lockheed Martin firması Tayvan Hava Kuvvetleri’nin 142 adet F-16 uçağının modernizasyonunu üstlenmiştir. Sözleşme kapsamındaki radarları Northrop Grumman alt yüklenici olarak sağlayacaktır.