www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/APG-73

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Radar naprowadzania broni AN/APG-73 w samolotach F/A-18 „Super Hornet“ marynarki wojennej USA. (© 1995 by Raytheon)

Rysunek 1: Radar naprowadzania broni AN/APG-73 w samolotach F/A-18 „Super Hornet“ marynarki wojennej USA. (© 1995 by Raytheon)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: >60 NM
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/APG-73

AN/APG-73 jest wielofunkcyjnym radarem pracującym w paśmie X, który został opracowany przez Hughes Aircraft Company Radar Systems, El Segundo, California (USA) w latach 80-tych. Od 1992 roku radar był wykorzystywany w myśliwcach F/A-18 Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej USA, a także w siłach powietrznych Finlandii, Szwajcarii, Malezji, Australii i Kanady. Ostatecznie producentem była firma Raytheon. Ostatni egzemplarz AN/APG-73 został dostarczony w 2006 roku.

APG-73 jest w pełni cyfrowym radarem do stosowania zarówno w misjach powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia. Jest to w pełni koherentny, wielomodowy czujnik rozpoznania i śledzenia celu, działający przy każdej pogodzie, wykorzystujący różne wzorce modulacji, oparty głównie na konstrukcji swojego poprzednika, AN/APG-65, z pewnymi elementami przejętymi z APG-70 i APG-71. APG-73 wykorzystuje tę samą antenę i nadajnik z lampa o fali bieżącej, co APG-65, ale otrzymał nowy procesor danych, nowy zasilacz i nowy odbiornik ze wzbudnicą. Te ulepszenia zaowocowały większą pamięcią, większą przepustowością, lepszą zwinnością częstotliwości i wyższą częstotliwością próbkowania dla konwersji analogowo-cyfrowej. Te zaawansowane technologie dają systemowi znacznie lepsze możliwości przeciwdziałania elektronicznego, zwłaszcza dzięki elastycznemu oprogramowaniu w procesorach, które pozwala radarowi szybko dostosować się do zmieniających się warunków zagrożenia. Programowalny procesor sygnałowy pozwala również na szybkie dostosowanie systemu do nowej broni lub taktyki poprzez zmiany w oprogramowaniu (a nie kosztowne modyfikacje sprzętowe). Szybsza konwersja analogowo-cyfrowa poprawiła zdolność rozdzielczą zarówno w zakresie jak i w przetwarzaniu częstotliwości dopplerowskich. Pozwala to również na lepszą dyskryminację blisko położonych celów.

AN/APG-73 został zastąpiony przez AN/APG-79.