www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

Searchmaster

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Thales Searchmaster AESA-Radarı IDEX 2015 Fuarı Abu Dabi, (Birleşik Arap Emirlikleri)
(© 2015 Maksymilian Dura www.defence24.pl)

Teknik veriler
Frekans bölgesi: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Searchmaster

Searchmaster X–Bandında çalışan aktif elektronik saptırmalı S(Active Electronically Scanned Array, AESA) faz dizi antenli çok işlevli radardır. Bu radar beş görev tipinde hedef arama gereksinmelerini karşılar: Deniz savaşı, denizaltı savaşı, hem denizde ve havada arama ve hem de taktik hava desteği. Searchmaster radarı Thales firmasının RBE2 radarının geliştirilmiş bir sürümüdür ve çok amaçlı savaş uçağı Dassault Rafale bu radarla donatılmıştır.

Bu radarın üstünlüğü uzun menzilinde 360° lik radar kapsama alanı içinde yükseklik açısında elektronik saptırmayla arama yaparken eşzamanlı olarak kötü ortam koşulları altında bile yakın- ve uzak bölgede arama yapabilmesidir. Hafif (75 kg) ve toplu yapısı sayesinde kolayca kurulur ve mevcut sistemle birlikte çalıştırılabilir. Bu radar hem orta büyüklükte insansız hava araçlarında, orta ve büyük tonajlı helikopterlerde hem de sabit kanatlı görev uçaklarında (pervaneli veya jet motorlu) kullanılabilir. Ayrıca AESA teknolojisinin kullanılması bakım masraflarını azaltır ve sistemin göreve hazır olma kabiliyetini yükseltir.

Searchmaster Fransız Donanmasının Atlantique 2 (ATL2) deniz devriye uçağının modernizasyonunda kullanılmak üzere seçilmiştir.

Kaynak: Thales