www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

ELDORA/ASTRAIA

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
ELDORA/ASTRAIA Radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 400·268 piksel = 12 kByte)

Resim 1: ELDORA Radarı Donanma Araştırma Laboratuvarı (Naval Research Lab, NRL) tarafından kullanılan bir Lockheed P-3 uçağına monte edilmiştir.

Teknik veriler
Frekans bölgesi: 9,3 – 9,8 GHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 2 – 5 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,25 – 3,00 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 35 – 40 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 20 – 90 km
Menzil Çözünürlüğü: 37,5 – 1200 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1.8°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

ELDORA/ASTRAIA Radarı

ELDORA (Electra Doppler Radar) / ASTRAIA (Analyse Stereoscopique par Radar Aeroporte Sur Electra) radarı uçağa takılı X-bandında birbirinden bağımsız iki ışıma (ileriye ve geriye) yapabilen bir Doppler radardır. Bu radar Amerika Atmosferik Ulusal Araştırma Merkezi (National Center for Atmospheric Research; Boulder, USA, Colorado) ve Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS, Paris) işbirliği ile üretilmiştir. ELDORA/ASTRAI radarı kuvvetli fırtına koşullarında ya da çok uzakta bulunan rüzgar hızlarının ve yağış miktarlarının ölçümünü yer radarlarına göre çok daha hassas yapabilen bir Doppler radardır.

ELDORA/ASTRAI radarının ışıma yönleri öne ve arkaya doğrudur. Pratikte bu iki komple radardan meydana gelmekte ve uçağın seyri sırasında çift Doppler bilgisi toplamaktadır. Radar uçağın fırtına bölgesinden geçişi sırasında rüzgâr hızının iki boyutlu görüntüsünü verebilmektedir. Radar dört değişik frekansta bir darbe serisinden oluşan karmaşık bir gönderim işaretli kullanır. Bunlara ilaveten bir dâhili modüle edilmemiş çok kısa bir gönderim darbesi de yollanır. Verilerin bir sayısal işaret işlemcisinde ortalaması alınır.

Radar 5 ana modülden oluşur, bunlar:

Her birinde bir yürüyen dalga tüpü bulunan 35 kW çıkış gücüne sahip iki yükselteç çok hassas 10 MHz lik kuvars ana saat işaret darbe üretecine sahip bir ortak frekans bireştiriciden(Frequency Synthesizer) beslenir. Bu bireştirici her iki sistem için (ileriye ve geriye ışıma) tüm gerekli frekansları ve saat darbelerini üretir. 60 MHz lik ara frekans donanımsal üretilir. Bu frekans hem alıcıda hem de radar işaret işlemcisinde, ana eşzamanlama modülünde ve alınan işaretlin sayısallaştırılmasında kullanılır. Gönderim işaretli yonga (chip) denilen her birinde değişik frekansların kullanıldığı oluşan bir darbedir. Bu darbeler daha az belirsizliğe sahip menzil- ve hız ölçümlerini yapabilmek için zamansal 4:5 oranında kaydırılmış iki kademeli bir darbe tekrarlama frekansıdır (Bakınız: Doppler İkilemi).

Gönderim işaretli çift kanallı bir döner dalga kılavuzu vasıtasıyla kuyrukta radom içinde bulunan anten sistemine iletilir. Bu iki anten gerekli örneklemeyi sağlayabilmek için uçağın boylamasına ekseni yönünde dakikada 20 ila 40 defa dönerler.

Kaynak: