www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

Gözetim Uçağı „SRA-1”

SRA-1
(Büyütmek için tıklayınız: 640·250 piksel = 25 kByte)

Resim 1: Gövdesinin altında radar takılı SRA-1 Golfstream III uçağı

Gözetim Uçağı „SRA-1”

1984 yılında Grumman firması Golfstream III yolcu uçağının askeri amaçlarla değiştirilmiş (modified) gelecekteki versiyonu olacak „SRA-1” uçağını sundu. „SRA-1” uçağı gövdesinin altında bir mahfaza içinde Motorola firmasının ürettiği „Side-Looking Airborne Modulated Multimode Radar (SLAMMR)“ model bir radar ve her bir kanadın altında üçer adet askıya monte, toplam altı adet elektronik savaş aygıtlarının bulunduğu mahfazalar vardır. „SRA-1” uçağı daha büyük boyutlara sahip elektronik aygıtların yükleme/indirme yapılabilmesini sağlamak üzere geniş bir kapıya sahiptir. Böylece bu uçak aynı zamanda bir kargo uçağı gibi de kullanılabilmektedir.

Motorola „SLAMMR“ uzun menzilli gözetim radarı deniz devriye, sınır koruma ve arazi gözetim görevleri için kullanılır. Uçaktaki donatı yedi ana gruptan meydana gelir: Antenler, anten kumanda birimi, gönderici/alıcı, video işlemcisi, ekran, kumanda ünitesi ve veri işleme işlemcisi. Anten uçağın sağ-sola dönüşü sırasında dengeleme özelliğine sahip, yatay ve dikey polarizeli oluklu dalga kılavuz dizilerinden meydana gelir. Bunlar görüşü engellemeyecek biçimde tek bir mahfaza içinde sırt-sırta monte edilebileceği gibi, çifter çifter uçak gövdesi altında sağa ve sola da monte edilebilirler.

Geriye kalan modüller uçak gövdesinde kolaylıkla takma/sökme yapılabilmesi için ya paletlere yada şasilere (racks) monte edilmişlerdir. Ekran işlemcisi radarın zaman hesaplarını sağlar ve ataletli seyrüsefer sistemlerinin (inertial navigation systems) verileri ile birleştirir (concatenates). Gönderici bir magnetron, alıcı ise gürültüsü düşük bir yüksek frekans yükseltici kullanır. Anten kumanda birimi ise gönderim enerjisini sağ yada sol anten grubuna yönlendirir.

Radarın verileri eşzamanlı olarak yer istasyonuna gönderilebilir ve bunlar burada ileride kullanılmak üzere saklanır. Video işlemci örneğin sınır kontrol amacıyla 148 km menzile kadar bir alanda ki hareketli hedefleri algılayabilir ve ayrıca yer yüzeyindeki jeolojik bulguların radar ölçümlerini yapabilir.

SAR-1 projesi aynı zamanda daha küçük ticari jet yolcu uçaklarının da bir gözetim radar uçağı olarak kullanılmasını gündeme getirdi. Bunun ardından farklı adlar altında çok sayıda versiyon tüm dünyada göreve başladı. Hatta „General Dynamics“ firması „EC-37 Special Mission Aircraft (SMA)“ denilen, SRA-1 nın açık seçik bir halefi olarak bakılan bir özgün tasarımı, Gulfstream V EW- versiyonunu geliştirdi.