www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçağı Takılı Radarlar

Ocean Master Radar Ailesi

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Ocean Master 400 radarına ait üç modül

Resim 1: Ocean Master 400 radarına ait üç modül

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9,3 - 9,8 GHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 300 Hz ila 125 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 6 kW veya 8 kW
Ortalama Güç: 100 W veya 400 W
Aletli menzil: 7,5 ila 240 NM
Menzil Çözünürlüğü: 3 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6-30 dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

Ocean Master Radar Ailesi

Ocean Master radar ailesi geniş kapsamlı kullanım için tasarlanmış, yeni nesil bir donanma radarıdır. İki versiyonu bulunmaktadır: Ocean Master 100 ve Ocean Master 400. Her iki versiyon hem sabit kanatlı, hem de hareketli kanatlı hava taşıtlarında kullanılmaya uygundur. X-bandında çalışan çok işlevli bu radar, denizin üstündeki hedeflere ve denizaltılara karşı savaşta kullanılmaktadır. Ayrıca arama ve kurtarma operasyonlarında da kullanılabilir.

Bu radar taktik saldırı operasyonlarına kumanda edebilir, yöngüdüm verilerini sağlayabilir ve hatta meteorolojik uyarıları bildirebilir. Ocean Master sistemleri, frekans-zıplamalı (frequency-agile), tek parça halinde, temel versiyonundaki tüm modüllerin ağırlığı, yunuslama da (uçak veya gemi burnunun bir yunusun burnu gibi dalma çıkma hareketi, İng: „pitching“) ve yalpalama da (uçak veya geminin iskele veya sancağa yatma-çıkma hareketi, İng: „rolling“) kararlı (stabilize) anteni dahil, 80 kg dan daha hafif olan radarlardır. Gönderici farklı iki güçte imal edilmiş olup, çok değişik anten seçenekleri bulunmaktadır.

Bu radar periskoplar, küçük botlar ve kurtarma botları dahil her türlü deniz hedefini algılayacak tarzda tasarlanmıştır. Radarın bu yeteneği; yüksek bir darbe sıkıştırma oranının kullanmasından, darbe-darbe ve tarama-tarama (scan-to-scan) zaman aralıklarındaki tümleşmiş yansımaların (integrated echos) bilgisayarla işlenmesinden, ve anten dönüş hızının geniş bir banda sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Taktik hedef verilerinin işlenmesi ile, operatöre, eşzamanlı gözetimle izlenen (track-while-scan) çok sayıda hedefe ait bir sayısal radar haritasının artalanda yer aldığı kapsamlı bir radar resmi, bir hedef sınıflandırma ve optik ufuk ötesindeki hedeflerin menzillerinin ölçüm imkanları sağlanır. Uçakların yöngüdüm- (navigation) ve savaş sistemlerinin arayüzleri (interfaces) standart veri yollarını (data bus) kullanırlar. Merkezi borda bilgisayarının bulunmadığı, daha küçük sistemler yine kapsamlı hesaplamalar yapabilirler. Geminin sınıfının belirlenmesini sağlayan gemi siluetlerinin görüntülenmesi için hem radar işaretleri basitçe işlenir, hem de Ters Yapay Açıklıklı Radar (ISAR, Inverse Synthetic Aperture Radar) tekniği kullanılır. Çünkü gemiler yapılarına bağlı olarak farklı yansıtmalara sebep olurlar.

Resim 3: Blok şeması

Resim 3: Blok şeması

Kontrol ve ekran ünitesi
(Büyütmek için tıklayınız: 600·800 piksel = 57 kByte)
Resim 2: Ekranlı kontrol masası

Tasarım:

Temel versiyon üç bölümden oluşur:

Operatör konsolunda bulunanlar:

Sistem son derece güvenilirdir ve kapsamlı yerleşik test ekipmanı- (BITE) ve test fonksiyonlarına sahiptir. Esnek arayüz yetenekleri sayesinde sistemin tümleşimi (system integration) basitleşmiştir. Modüller ve alt modüller bir ayar yada kalibrasyon işlemine gerek kalmaksızın kolaylıkla değiştirilebilir.

Teknik veriler:

Anten
Tip:
Parabolik ofset yansıtıcı, yüksek frekans (HF) yükselteci ile birlikte
Boyut: Değişik boyutlar mümkün
Ölçüler: 660 x 350 mm; 955 x 350 mm
Ağırlık: 15 und 16 kg
Kararlılık: 2 eksende: % ±20 yalpalama (rolling); % ±10 yunuslama (pitching)
Öne-arkaya yatırma (tilt): +4 ila -29° arasında ayar imkanı
Dönüş hızı: Moda bağlı olarak otomatik 6 ile 30 dönüş/dak arasında bir değer seçilir
Tarama genişliği: 360º veya sektörsel 60-210º arasında

Gönderici
Tip:
Yürüyen Dalga Tüplü evreuyumlu, geniş bantlı frekans-zıplama özellikli gönderici
Frekans: X- bandı
Ortalama güç: 100 W (Ocean Master 100); 400 W (Ocean Master 400)
Tepe güç: 6 kW (Ocean Master 100); 8 kW (Ocean Master 400)
Ağırlık: 29 kg