www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Ocean Master

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Trzy zespoły urządzenia Ocean Master 400

Rysunek 1: Trzy zespoły urządzenia Ocean Master 400

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9,3 - 9,8 GHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 300 Hz … 125 kHz
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 6 kW lub 8 kW
Moc średnia: 100 W lub 400 W
Zasięg instrumentalny: 7,5 … 240 NM
Rozróżnialność w odległości: 3 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 … 30 obr/min
MTBCF:
MTTR:

Ocean Master

Rodzina radarów Ocean Master to generacja radarów morskich przeznaczonych do szerokiego zakresu zastosowań. Składa się on z dwóch wersji, Ocean Master 100 i Ocean Master 400, z których obie mogą być stosowane w samolotach zarówno stałopłatowych, jak i obrotowych. Działający w dolnym paśmie X, wielofunkcyjny radar obejmuje misje wojny morskiej i zwalczania okrętów podwodnych, może być wykorzystywany jako radar rozpoznawczy oraz w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.

System może sterować rozmieszczeniem broni taktycznej, dostarczać dane nawigacyjne, a także ostrzeżenia pogodowe. Systemy radarowe Ocean Master są radarami o zmiennej częstotliwości, kompaktowymi, a jednocześnie bardzo lekkimi. Wszystkie zespoły wersji podstawowej, łącznie z anteną stabilizowaną w skoku i przechyle, ważą łącznie mniej niż 80 kg. Nadajnik oferowany jest w dwóch różnych klasach mocy i kilku różnych wersjach antenowych.

Radar został zaprojektowany do wykrywania wszystkich rodzajów celów na morzu, w tym peryskopów, mniejszych łodzi i tratw ratunkowych. Możliwości te opierają się na zastosowaniu wysokiego stopnia kompresji impulsów, programowego przetwarzania sygnałów radarowych i danych, z integracją echa „impuls do impulsu“ i „skan do skanu“ oraz szerokim zakresem prędkości obrotowych anteny. Przetwarzanie celów taktycznych dostarcza operatorowi kompleksowy obraz radarowy z naprowadzaniem na wiele celów dla jednoczesnego rozpoznania i poszukiwania celów, tło obrazu mapy cyfrowej, klasyfikację celów i znajdowanie zasięgu poza horyzontem optycznym. Interfejsy z systemami nawigacyjnymi i bojowymi samolotu wykorzystują standardowe systemy magistrali. Mniejsze warianty urządzeń bez centralnego komputera pokładowego mogą również wykonywać obszerne obliczenia. Zarówno proste przetwarzanie sygnału radarowego, jak i technologia ISAR są wykorzystywane do klasyfikacji celów, aby umożliwić rozpoznanie rodzaju statku poprzez wyświetlanie sylwetek statków (echa generowane przez różne nadbudowy statków).

System jest wysoce niezawodny i zawiera wszechstronne funkcje BITE i testowe. Elastyczny projekt konfiguracji interfejsu pozwala na łatwą integrację systemu. Zespoły i podzespoły są łatwo wymienialne bez potrzeby dostrajania lub kalibracji.

Rysunek 2: Schemat blokowy

Rysunek 2: Schemat blokowy