www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

CEAFAR

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 2-boyutlu, bir klasik AN/SPS-49(V)8 radarı üzerinde CEAFAR ve CEAMOUNT radarları

Resim 1: 2-boyutlu, bir klasik AN/SPS-49(V)8 radarı üzerinde CEAFAR ve CEAMOUNT radarları

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

CEAFAR

CEAFAR, Avustralya Kraliyet Donanması Anzac sınıfı firkateynlerine kurulu, S-bandında çalışan 3-boyutlu bir atış kontrol radarıdır. Zorlu, karmaşık ve parazitli ortamlarda hava sahası arama, deniz yüzeyi arama, füze yöngüdüm, atış kontrol ve hedef sınıflandırması gibi görevleri yerine getiren çok işlevli bir radardır.

CEAFAR anten dizisi, sabit veya taşınabilir kurulum için tasarlanmış, modüler bir aktif Faz Dizi Antendir. Boyut ve iletim gücü olarak ölçeklendirilebilir. 8 × 8 bireysel ışıyıcıların bir araya getirilmesiyle oluşturulan temel modüller karo benzeri döşenerek daha büyük anten alanları meydana getirilmiştir. Resim. 1 deki altı adet kare şeklindeki anten alanından her biri bu tür 16 temel bloktan oluşmaktadır. Her bir blok, ara frekansta (IF) tam sayısallaştırma yapabilen bir alıcıya sahiptir. Değişik sanal anten çizgeleri alım yolunda eşzamanlı elektronik saptırılır ve böylece demetin sayısal saptırılması gerçekleşir.

AUSPAR (Australia/US Phased Array Radar), ABD ve Avustralya arasında bir ortak girişim projesidir. CEAFAR sisteminin daha güçlü bir sürümüdür.

CEAMOUNT

CEAMOUNT, X-bandında çalışan, CEAFAR hedef aydınlatma radarı ile birleştirilmiş bir yarı-aktif füze yöngüdüm radarıdır. Bunlardan dikdörtgen biçiminde dört adet anten grubu Resim.1 deki CEAFAR antenleri arasında yer almaktadır.

Kaynak: