www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

CEAFAR

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: CEAFAR i CEAMOUNT, nad którymi znajduje się AN/SPS-49(V)8 jako klasyczny radar 2D.

Rysunek 1: CEAFAR i CEAMOUNT, nad którymi znajduje się AN/SPS-49(V)8 jako klasyczny radar 2D.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma S
pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

CEAFAR

CEAFAR to trójwymiarowy radar naprowadzania pocisków rakietowych działający w paśmie S na fregatach klasy Anzac Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej. Jest to wielofunkcyjny radar zdolny do prowadzenia rozpoznania lotniczego, rozpoznania powierzchni morza, kierowania ogniem i klasyfikacji celów w trudnych, zagmatwanych i zakłócanych środowiskach.

Układ antenowy CEAFAR jest modułową aktywną anteną fazowaną przeznaczoną do montażu stałego lub ruchomego. Może być skalowany pod względem wielkości i mocy transmisji. Podstawowymi komponentami są kafelkowe bloki 8 × 8 indywidualnych promienników, które są łączone ze sobą w celu utworzenia większych powierzchni anteny. Jedna z sześciu kwadratowych powierzchni anteny na rysunku 1 składa się z 16 takich bloków. Każdy pojedynczy blok zawiera odbiornik z pełną digitalizacją na częstotliwości pośredniej. Równoczesne elektroniczne przemiatanie różnych wirtualnych wzorców antenowych na ścieżce odbiorczej jest wykonywane za pomocą cyfrowego przemiatania wiązki.

AUSPAR (Australia/US Phased Array Radar) jest projektem joint venture pomiędzy USA i Australią. Jest to bardziej rozbudowana wersja systemu CEAFAR.

CEAMOUNT

CEAMOUNT jest radarem oświetlającym cele w paśmie X, sprzężonym z CEAFAR dla półaktywnego systemu naprowadzania pocisków. Na rysunku 1 są to prostokątne tablice antenowe pomiędzy kwadratowymi antenami CEAFAR.

Źródło: