www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

CEAFAR

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: CEAFAR и CEAMOUNT, над които е класическият 2D радар AN/SPS-49(V)8.

Изображение 1: CEAFAR и CEAMOUNT, над които е класическият 2D радар AN/SPS-49(V)8.

Тактико-технически характеристики
носеща честота: «S» «X»
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност:
средна мощност:
инструментален обхват:
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

CEAFAR

CEAFAR е 3D радар за насочване на ракети, работещ в S-обхвата на фрегатите от клас Anzac на Кралските австралийски военноморски сили. Това е многофункционален радар, способен да извършва въздушно разузнаване, разузнаване на морската повърхност, управление на огъня и класификация на целите в сложна, затрупана и смущаваща среда.

Антенната решетка CEAFAR е модулна активна фазирана антенна решетка, предназначена за фиксиран или мобилен монтаж. Той може да бъде мащабиран по отношение на размера и предавателната мощност. Основните компоненти са подобни на плочки блокове от 8 × 8 отделни излъчвателя, които се съединяват, за да образуват по-големи антенни повърхности. Една от шестте квадратни антенни повърхности на изображение 1 се състои от 16 такива блока. Всеки отделен блок съдържа приемник с пълна цифровизация на междинната честота. Едновременното електронно прочистване на различни виртуални антенни модели по пътя на приемане се извършва с цифрово сканиране на лъча.

Australia/US Phased Array Radar, AUSPAR (австралийско-американски радар с фазирана решетка) е съвместен проект на САЩ и Австралия. Това е по-мощна версия на системата CEAFAR.

CEAMOUNT

CEAMOUNT е радар за осветяване на цели в X-обхвата, свързан с CEAFAR за полуактивна система за насочване на ракети. На изображение 1 това са правоъгълните антенни решетки между квадратните антени на CEAFAR.

Източник: