www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AWS-4

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AWS-4

Resim 1: AWS-4

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2,7 … 3,1 GHz
(S-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1,0 ve 0,3 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 62 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 60 NM (≙ 110 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 ya da 20 d/dak
MTBCF:
MTTR:

AWS-4

AWS-4, S-bandında çalışan, deniz yüzeyi- ve düşük irtifa hava arama amacıyla 70 li yılların sonlarına doğru geliştirilmiş, 2-boyutlu bir radardır. AWS-4, kullandığı çok hafif anteni ve küçük hacimli göndericisi sayesinde hücum botlar ve devriye gemileri için çok uygundur. Radar, atış kontrol sistemleri için taktik gözetim ve hedef tanıma bilgilerini sağlar. Deniz hedeflerini ufka kadar, hava hedeflerini ise 110 km menzil ve 11,5 km yükseklik içinde % 80 lik bir algılama olasılığı ile tespit eder.

Anteni, yüzeyi çok ince bir galvanik malzeme ile kaplı fiberglas takviyeli plastik malzemeden yapılmış, çift bükümlü bir parabolik yansıtıcıdır. Anten çizgesi kosekant-kare biçimlidir. Boynuz ışıyıcısında sorgulama aygıtı için de bir ışıyıcı bulunur.

AWS-4 radarının yükseltilmiş sürümü olan AWS-4i, otomatik Çizit Çıkarıcı bulunan bir sözde- evreuyumlu alıcı sistemine sahiptir. Yağış bölgelerindeki etkileri azaltmak için anteni dairesel polarizasyonda çalıştırılabilir. Göndericisi iki tip ayarlanabilir magnetron kullanır. Bunlar 2,7 ila 2,9 ya da 2,9 ila 3,1 GHz frekanslarında çalışır.