www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AWS-4

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AWS-4

Rysunek 1: AWS-4

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,7 … 3,1 GHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 1,0 i 0,3 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 62 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 60 NM (≙ 110 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 10 lub 20 obr/min
MTBCF:
MTTR:

AWS-4

AWS-4 to opracowany pod koniec lat 70-tych XX wieku morski i lotniczy radar obserwacyjny 2D pracujący na niskich wysokościach w paśmie częstotliwości S. AWS-4 wykorzystuje bardzo lekką antenę i nadajnik o niewielkiej objętości, dzięki czemu nadaje się do instalacji na pokładzie mniejszych łodzi motorowych i patrolowych. Radar zapewnia nadzór taktyczny i identyfikację celu dla kontroli systemu uzbrojenia. Wykrywa statki aż po horyzont, cele powietrzne w odległości do 60 NM do wysokości 11,5 km z prawdopodobieństwem wykrycia 80%.

Antena jest podwójnie zakrzywionym zwierciadłem parabolicznym wykonanym z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, które zostało galwanicznie pokryte cienką warstwą metalu. Wytwarza cosecant squared wzór anteny. W skład grzejnika tubowego wchodzi również grzejnik urządzenia identyfikacyjnego.

AWS-4i jest rozwinięciem AWS-4 i otrzymał pseudo-koherentny system odbiorczy z automatycznym wyciągiem ploty. Antena umożliwia przełączanie polaryzacji z liniowej na kołową w celu zmniejszenia skutków opadów atmosferycznych. W nadajniku zastosowano dwie wersje przestrajalnego magnetronu, który oscyluje w zakresie od 2,7 do 2,9 lub od 2,9 do 3,1 GHz.