www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

RTN-20X „Orion“

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: RTN-20X
© 2010 Jörg Waterstraat, (www.kriegsschiffe.eu)

Resim 1: RTN-20X
© 2010 Jörg Waterstraat, (www.kriegsschiffe.eu)

Teknik veriler
RTN-20XRTN-25X
Çalışma Frekans Aralığı: J-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 10 km15 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

RTN-20X „Orion“

İtalyan Donanmasındaki takma adı MM/SPG-74 olan (MM İtalyanca ”Marina Militare” kelimelerinin baş harfleridir. Benzer bir adlandırmayı Amerikalılar da yapmaktadır, AN/ ile başlayan adlandırmalar Army Navy kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir). RTN-20X „Orion” radarı J-bandında çalışan, özellikle bir otomatik atış kontrol sistemi ile tümleşik çalışacak şekilde geliştirilmiş bir füze yöngüdüm radarıdır. Bu radar RTN-10X radarının daha geliştirilmiş bir sürümüdür.

Radar, bir yarı-geçirgen ikincil yansıtıcıda polarizasyonun döndüğü bir Cassegrain-anten kullanır. Besleme tek-darbe anteninde olduğu gibidir. Gönderici tam evreuyumludur, çıkış güç yükselteci bir Yürüyen Dalga Tüpüdür. Radar Darbe Tekrarlama Frekansları yükseltilmiş, iki değişik uzunlukta darbeler yollayabilir. Gönderim frekansı geniş bir frekans bölgesinde darbeden-darbeye ya da darbe gruplarından - darbe gruplarına rasgele değiştirilebilir. Tam donanımlı sayısal alıcı iki ya da daha fazla sayıda darbe periyodlarını işleyerek hareketli hedefleri tanıyabilir. Alıcı ayrıca çok alçaktan uçan hedeflerden kaynaklanan çoklu-yansımaların etkilerini azaltmak için devrelerle de donatılmıştır.

RTN-25X „Orion“

RTN-25X (MM/SPG-75), RT-20X radarının daha geliştirilmiş bir sürümüdür. Aynı anteni kullanır, aynı gönderici tasarımına sahiptir, ancak daha yüksek bir gönderim gücü ile donatılmıştır. Gemi toplarını kısa ve orta menzildeki hedeflere yönlendirmek için değişik atış kontrol sistemleriyle birlikte çalışabilir. Radar ayrıca pasif hedef izleme için biri yüksek çözünürlüklü TV-kamera ve diğeri kızılötesi- kamera olmak üzere iki elektro-optik sensör ile donatılmıştır. İlaveten, lazerle menzil ölçmek için bir üçüncü sensör de takılabilir.