www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

RTN-10X „Orion”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: RTN-10X „Orion“, MM/SPG-73
(© 2014 www.naval.com.br)

Resim 1: RTN-10X „Orion“, MM/SPG-70
(© 2014 www.naval.com.br)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 40 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

RTN-10X „Orion”

İtalyan Donanmasındaki takma adı MM/SPG-70 olan RTN-10X „Orion” radarı I-bandında çalışan bir hedef izleme- ve füze yöngüdüm radarıdır (MM İtalyanca ”Marina Militare” kelimelerinin baş harfleridir. Benzer bir adlandırmayı Amerikalılar da yapmaktadır, AN/ ile başlayan adlandırmalar Army Navy kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir). Bu radarın Birleşik Krallık Kraliyet Donanmasındaki adı Type 912 dir.

Radar farklı çalışma modlarında görev yapan iki kanala sahiptir: Hedef arama için darbe modu kanalı ve hedef aydınlatma için sürekli dalga modu kanalı. Anten aralıklı yerleştirilmiş metal çubuklarla örülü bir parabolik yansıtıcıdır. Anten çanağında ana ışıma yönüne bakan bir kamera için açıklık bırakılmıştır. Bu kamera 20 km ye kadar bir menzil içindeki hedefleri pasif izleyebilir. Açı ölçümü Konik Tarama Yöntemi ile yapılır. Gönderim gücü hızlı ayarlanabilen bir magnetron ile sağlanır.

RTN-10X „Orion“ hücum botlardan başlayarak her büyüklükteki savaş gemilerinde, güverte toplarından füze yöngüdümüne kadar değişik silah sistemlerinde kullanılması mümkündür.

RTN-12X „Sirio”

RTN-12X „Sirio” MM/SPG-73 sürümü RTN-10X radarının daha düşük donanımlı bir sürümüdür. Özellikle hedef aydınlatma için sürekli dalga göndericisi ile donatılmıştır ve bir yarı-aktif füze yöngüdümünde kullanılır. RTN-12X radarı RTN-10X ile birlikte çalışabilir ya da diğer hedef atama radarlarında görev yapabilir. RTN-10X ile aynı anteni kullanır, tek farkı kameranın olmaması ve anten çanağında kamera için bir açıklık bulunmamasıdır.