www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

RTN-10X „Orion“

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: RTN-10X „Orion“, MM/SPG-70
(© 2014 www.naval.com.br)

Rysunek 1: RTN-10X „Orion“, MM/SPG-70
(© 2014 www.naval.com.br)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma I
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 40 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

RTN-10X „Orion“

RTN-10X „Orion“, zwany we włoskiej marynarce wojennej MM/SPG-70 (MM oznacza Marina Militare, nomenklatura podobna do amerykańskiego AN/… ) to radar namierzania celów i kierowania ogniem, pracujący w paśmie częstotliwości I. W brytyjskiej marynarce wojennej radar ten nosił oznaczenie Type 912.

Radar posiada dwa kanały o różnych trybach pracy: Tryb impulsowy do wyszukiwania celów i tryb fali ciągłej do oświetlania celów. Antena jest reflektorem parabolicznym zbudowanym z metalowych prętów. Reflektor posiada aperturę dla kamery, która jest ustawiona w kierunku wiązki głównej i umożliwia pasywne śledzenie celu na odległość do 20 km. Pomiar kąta za pomocą radaru odbywa się poprzez skanowanie stożkowe. Moc nadawcza generowana jest przez przestrajalny magnetron.

RTN-10X „Orion“ jest używany w różnych systemach uzbrojenia, od broni pokładowej po naprowadzanie pocisków. Może być stosowany na szybkich łodziach, a nawet na statkach różnej wielkości.

RTN-12X „Sirio“

RTN-12X „Sirio“ MM/SPG-73 jest okrojoną wersją RTN-10X. Jest on przeznaczony wyłącznie jako nadajnik fali ciągłej do oświetlania celów i jest stosowany w półaktywnej linii rakietowej. RTN-12X może być używany w połączeniu z RTN-10X lub dowolnym innym radarem do wyznaczania celów. Używa tej samej anteny co RTN-10X, ale bez kamery i bez wycięcia na kamerę w reflektorze.