www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

DA 08

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: DA 08-2LS

Resim 1: DA 08-2LS

Teknik veriler
MTI-sürümüFFT-sürümü
Çalışma Frekans Aralığı: F-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 500 … 1 000 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 ve 34 ya da 68 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 145 kW
Ortalama Güç: 5 kW
Aletli menzil: 104 NM
(≙ 193 km)
79 NM
(≙ 146 km)
Menzil Çözünürlüğü: 90 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,55°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 … 20 d/dak 15 d/dak
MTBCF:
MTTR:

DA 08

DA 08 (Hollandaca: Doels Aanwijzing) F-bandında çalışan, orta ila uzun menzilli, 2-boyutlu hava- ve deniz arama radarıdır. Bu radar uçak gemisi, kruvazör ve muhrip dâhil büyük gemilerde görev yapmak üzere tasarlanmıştı. Ancak günümüzde firkateyn ve korvet gibi küçük gemilerde kullanılmaktadır.

DA 08 radarının işaret işlenme tekniğine ve darbenin yapılandırma türüne bağlı olarak farklı iki temel sürümü bulunmaktadır. Hareketli Hedef Belirteci (Moving Target Indicator, MTI) denilen sürümünün menzili daha büyüktür. Hızlı Fourier Dönüşümlü (Fast Fourier Transformations, FFT) sürümü ise orta menzillidir. Radar, anteninin beslemesi ya teklidir ya da biri yüksek- diğeri alçak demet olmak üzere çiftlidir. Antenin besleme sayısına göre S veya LS son ekinin önüne 1 veya 2 rakamları gelir. Çift kademeli olan iki adet boynuz ışıyıcı kullanır. Bunlardan biri aktif ana ışıyıcıdır, diğeri büyük yükseklik açıları için kullanılan bir ışıyıcıdır. Bu ışıyıcının demeti bir pasif alıcı kanalına bağlıdır. Anten gemi yalpalamalarını dengeleyen bir hafif tabla üzerine monte edilmiştir. Radarın adına eğer bu dengeleme hidrolik yolla yapılıyorsa LS, servo motorla yapılıyorsa S harfleri eklenir.

DA 08 darbeden-darbeye tam evreuyumludur ve büyük menzillere ulaşabilmesinin yanında iyi bir frekans ataklığı sağlayan yüksek güçlü bir yürüyen dalga tüplü göndericiye sahiptir. Radarın darbe gücünün çok yüksek olması nedeniyle liman tesisleri içinde çalışması sırasında bazı kısıtlamalara tabidir. Darbe sıkıştırma oranı ya 57 (34 µs darbe ve 1000 Hz Darbe Tekrarlama Frekansı ile) ya da 115 (68 µs darbe ve 500 Hz Darbe Tekrarlama Frekansı ile) dir.

DA 08 radarının Kanada Kraliyet Donanmasındaki adı AN/SPQ-50 dir. DA 08 görevinin sonlarına yaklaşmaya başlamıştır ve yerini Smart-L ya da TRS-3D gibi modern 3-boyutlu radarlar almaya başlamıştır.