www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

DA 08

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: DA 08-2LS

Rysunek 1: DA 08-2LS

Specyfikacja techniczna
MTI-versionFFT-version
Pasmo częstotliwości: pasma F
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 500 … 1 000 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1 i 34 lub 68 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 145 kW
Moc średnia: 5 kW
Zasięg instrumentalny: 104 NM
(≙ 193 km)
79 NM
(≙ 146 km)
Rozróżnialność w odległości: 90 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,55°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 10 … 20 min⁻¹ 15 obr/min
MTBCF:
MTTR:

DA 08

DA 08 (z holenderskiego: Doels Aanwijzing, czyli wskazanie celu) to dwuwymiarowy lotniczy i morski radar rozpoznawczy średniego i dalekiego zasięgu, pracujący w paśmie częstotliwości F. Był on przeznaczony do stosowania na dużych okrętach wojennych, w tym lotniskowcach, krążownikach i niszczycielach, ale do dziś jest używany na mniejszych jednostkach, takich jak fregaty i korwety.

Istnieją dwie podstawowe wersje DA 08, które różnią się sposobem przetwarzania sygnału radarowego i konfiguracją impulsów. Tak zwana wersja Moving Target Indicator (MTI) ma większy zasięg. Wersja z tzw. szybką transformatą Fouriera (FFT) stosowana jest tylko dla średnich zasięgów. Radar może być wyposażony w pojedynczą lub podwójną (wysoka i niska wiązka) antenę zasilającą, co jest oznaczone cyframi 1 lub 2 przed literami S lub LS. Podwójne zasilanie antenowe wykorzystuje dwa promienniki tubowe - jeden jako aktywny promiennik główny, drugi jako czysto pasywny kanał odbiorczy dla wysokich kątów elewacji. Antena zamontowana jest na lekkim stoliku obrotowym stabilizowanym na przechył statku. Stabilizacja jest albo hydrauliczna (oznaczenie: LS) albo za pomocą serwomotorów (oznaczenie: S).

DA 08 jest w pełni koherentny od impulsu do impulsu i wykorzystuje lampę o wysokiej mocy z falą wędrującą jako stopień wyjściowy nadajnika, co zapewnia nie tylko duży zasięg, ale również dobrą stabilność częstotliwości. Ze względu na wysoką moc impulsu, radar podlega ograniczeniom podczas używania w portach. Stopień kompresji impulsów wynosi albo 57 (przy impulsie 34 µs i częstotliwości powtarzania impulsów 1000 Hz) albo 115 (przy impulsie 68 µs i częstotliwości powtarzania impulsów 500 Hz).

Oznaczenie DA 08 w Królewskiej Kanadyjskiej Marynarce Wojennej to AN/SPQ-50. DA 08 osiągnął koniec okresu eksploatacji i jest zastępowany przez nowocześniejsze radary 3D, na przykład Smart-L lub TRS-3D.