www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

MW 08

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: MW 08

Resim 1: MW 08

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: G-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 50 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 80 NM (≙ 148 km)
Menzil Çözünürlüğü: 90 m
Konumlandırma Doğruluğu: 40 m, 0,25°
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 27 d/dak
MTBCF:
MTTR:

MW 08

MW 08 (Hollandacası: Maritiem Waarschuwing, Türkçesi: Deniz Arama) G-bandında çalışan, kısa ila orta menzilli, hedef atama- ve hedef izleme radarı olarakta kullanılabilen bir hava- ve deniz arama radarıdır. Hidrolik dengeleme tablasının hafif oluşu sayesinde yüksek direklerin tepesine de monte edilebilir.

Anteni bir doğrusal polarizasyonlu faz dizi antendir ve bir baskılı devre plakasında üst üste yerleştirilmiş 8 adet doğrusal polarizasyonlu şerit anten grubundan meydana gelir. Alınan yankı işaretleri 8 adet bağımsız alıcı kanalında işlenir. Bu 8 çizge şekillendirme kanalı bir ağda toplanır ve 8 adet sanal anten çizgesi meydana getirir. Bu çizgelerden her biri 12° lik yarı güç ışıma genişliğine sahip 6 adedi yükseklik açısını ölçmek için kullanılır. Bunlar yükseklik açısında toplamda 70° lik bir sektörü kaplarlar.

Göndericinin çıkış katında bir tam evreuyumlu yürüyen dalga tüplü güç yükselticisi yer alır. Radar darbe-içi modülasyon tekniğini kullanır. Sıkıştırılmış darbenin genişliği 0,6 µs dir. Radar 160 adede kadar hava hedefini ve 40 adede deniz hedefini eşzamanlı izleyebilir.