www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

MW 08

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: MW 08

Rysunek 1: MW 08

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 50 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 80 NM (≙ 148 km)
Rozróżnialność w odległości: 90 m
Dokładność / Błąd określania: 40 m, 0,25°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 27 obr/min
MTBCF:
MTTR:

MW 08

MW 08 (z holenderskiego: Maritiem Waarschuwing, tj. rozpoznanie morskie) to lotniczy radar rozpoznawczy i morski radar rozpoznawczy krótkiego i średniego zasięgu pracujący w paśmie częstotliwości C, który może być również wykorzystywany jako radar wyznaczania i śledzenia celów. Dzięki lekkiej hydraulicznej stabilizacji pozycji można ją montować również na wysokich masztach.

Antena jest liniowym układem fazowanym i składa się z 8 ułożonych w stos, poziomo spolaryzowanych grup antenowych na materiale PCB. Odebrane sygnały echa są przetwarzane w 8 niezależnych odbiornikach. Te 8 kanałów zasila sieć formowania wiązki i generuje 8 wirtualnych, ułożonych w stos wzorców antenowych. Sześć z tych wykresów, każdy o pionowej szerokości połówkowej 12°, jest używanych do pomiaru kąta elewacji. W sumie zakres kąta elewacji wynosi 70°.

Nadajnik jest w pełni koherentnym wzmacniaczem mocy z lampą o fali bieżącej jako stopniem wyjściowym. Radar wykorzystuje modulację wewnątrzimpulsową i kompresję impulsów. Długość skompresowanego impulsu wynosi 0,6nbsp;µs. Radar może śledzić jednocześnie do 160nbsp;celów powietrznych i do 40nbsp;celów morskich.