www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

STIR

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: STIR

Resim 1: STIR

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: I-bandı K-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 1 800 ya da 3 600 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 220 kW20 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 120 … 512 km36 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,4°0,3°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

STIR ve STING

STIR (Signaal Tracking and Illuminating Radar) Thales firması[1] tarafından geliştirilmiş orta ve uzun menzilli bir füze yöngüdüm radarıdır. Bu radar farklı çapta anten, farklı gönderim gücü ve farklı iki frekans bandı kullanılarak değişik gemi sınıflarının gereksinimlerine göre uyarlanabilmektedir.

Bu radarın temel sürümü hem I-bandında ve hem de K-bandında çalışan alıcı/verici aygıtı ile donatılmıştır. I-bandı anteni bir geleneksel Cassegrain-antendir. Sistem yarı-aktif füze yöngüdümü (örneğin Seasparrow, Aspide, ESSM, SM1, SM2) ve değişik çaptaki gemi topları için hedefi sürekli dalga işaretleriyle aydınlatır. Cassegrain-antenin ikincil yansıtıcısının arka tarafında K-bant sistemi için bir parabolik yansıtıcı yer alır. Ana yansıtıcının çapları 2,4 m, 1,8 m ya da 1,2 m olabilir. STIR-IK Mk2 sürümü ayrıca hedef izleme için kullanılan ısıya duyarlı bir kızılötesi kamera ile donatılmıştır.

Radarın eski sürümlerinde gönderici çıkış katında bir Yürüyen Dalga Tüpü kullanılmıştı. Eski sistemlerin kullanım ömrünü uzatılmasında kullanılan yarıiletken modernizasyon kitleri, yeni hedef izleme yazılımları ve ekran görüntü geliştirme olanakları da bulunmaktadır..

Kanada Kraliyet Donanmasında kullanılan STIR radarının 1,2 m çapında daha küçük anten çaplı modelinin tek frekans bantlı olanı AN/SPG-501 ve çift frekanslı bantlı olanı ise AN/SPG-503 olarak adlandırılmıştır.

STING

STING, STIR radarının özellikle daha küçük gemiler için minyatüre edilmiş bir modelidir. 1,2 m çapında çift-bantlı bir antene, yarıiletken göndericiye, yeni hedef izleme yordamlarına ve görüntü aygıtlarına sahiptir. STING kelimesi STIR ve NG (Next Generation) harflerinin birleşmesi ile meydan gelmiştir.

Notlar ve kaynaklar:

  1. Lütfen bu radarı „Separate Target Illumination Radar“ kelimelerin baş harflerinden meydana gelen, keza STIR olarak adlandırılan Lockheed Martins firmasının AN/SPG-60 radarı ile karıştırmayınız.
  2. STIR 1.2 EO Mk2 üretici broşürü
  3. STIR 2.4 HP üretici broşürü
  4. Üretici STIR 2.4 HP veri sayfası
  5. STING EO Mk II üretici broşürü
  6. Üretici web sayfası
STIR and STING radar resim galerisi

Resim 2: STING radarı anteni

Resim 3: STING radarı, Mısır Donanmasının Büyükelçi Mk III sınıfı „Ezzat“ hücumbotu