www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

STIR

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: STIR

Rysunek 1: STIR

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma I pasma K
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 1 800 lub 3 600 Hz
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 220 kW20 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 120 … 512 km36 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,4°0,3°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

STIR

STIR (skrót od Signaal Tracking and Illuminating Radar ) to rodzina radarów kontroli uzbrojenia średniego i dalekiego zasięgu produkowanych przez firmę Thales.[1] Dzięki różnym średnicom anten, różnym mocom nadawczym i wykorzystaniu dwóch różnych pasm częstotliwości, radar ten może być dostosowany do wymagań i warunków różnych klas okrętów.

W wersji podstawowej radar wyposażony jest w nadajniki zarówno w paśmie I jak i w paśmie K. Antena dla pasma I jest konwencjonalną anteną Cassegraina. System ten umożliwia również oświetlenie celu sygnałem fali ciągłej dla półaktywnej linii rakietowej (np. Seasparrow, Aspide, ESSM, SM1, SM2) oraz dla artylerii morskiej różnych kalibrów. Tylna część wtórnego reflektora anteny Cassegraina tworzy również reflektor paraboliczny dla systemu pasma K. Średnica głównego reflektora może wynosić 2,4 m, 1,8 m lub 1,2 m. Wersja STIR-IK Mk.2 posiada również czułą na podczerwień kamerę optyczną do śledzenia celu.

Starsze wersje wyposażone były w lampę o fali bieżącej jako stopień wyjściowy nadajnika. Istnieją jednak zestawy modernizacyjne z nadajnikami półprzewodnikowymi, nowym oprogramowaniem i urządzeniami wspomagającymi wyświetlanie, które są wykorzystywane do przedłużenia żywotności starszych systemów.

Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna używa STIR z mniejszą anteną pod oznaczeniem AN/SPG-501 (dla jednego pasma częstotliwości) i AN/SPG-503 (dla wersji dwupasmowej).

STING

STING jest wysoce zminiaturyzowaną wersją STIR, przeznaczoną specjalnie do stosowania na mniejszych jednostkach pływających. Zawiera on dwupasmową antenę 1,2 m, nadajniki półprzewodnikowe, nowe algorytmy śledzenia celu oraz urządzenia celownicze. Nazwa jest połączeniem słów STIR i NG, co oznacza „Next Generation“.

Przypisy i źródła:

  1. Proszę nie mylić z AN/SPG-60 firmy Lockheed Martin, który jest również nazywany STIR jako skrót od „Separate Target Illumination Radar“.
  2. Broszura producenta dla STIR 1.2 EO Mk2
  3. Broszura producenta dla STIR 2.4 HP
  4. Karta katalogowa producenta STIR 2,4 KM
  5. Broszura producenta dla STING EO Mk II
  6. Strona internetowa producenta
Galeria zdjęć STIR i STING

Rysunek 2: Antena STING

Rysunek 3: „Ezzat“, szybka łódź patrolowa klasy Ambassador Mk III egipskiej marynarki wojennej, wykorzystująca STING.