www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/SPX-6(V) AMDR

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Raytheons AMDR deney yeri

Resim 1: Raytheons AMDR deney yeri

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı ve X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Yazılıma ve
yapılandırmaya bağlıdır
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/SPX-6(V) AMDR

AN/SPX-6(V) iki farklı frekans bandında çalışan (S-bandı ve X-bandı), Raytheon firmasının AMDR Hava ve Füze Savunma Radarı (Air and Missile Defense Radar) esas alınarak geliştirilmiştir. AMDR ilk gerçek ölçeklenebilir radar sistemidir, yani daha küçük bireysel RMA-modülleri (Radar Modular Assemblies) bir araya getirilerek daha büyük radar aygıtları yaratılır. Göndericisi, anteni, alıcısı ve sayısal işlemcisiyle 61 cm × 61 cm × 61 cm boyutunda olan her bir RMA modülü kendi başına bir komple radar sistemidir. Bu RMA-modülleri değişik biçimlerde bir araya getirilerek değişik anten grupları meydana getirilebilir ve böylece bir gemi radarının farklı gereksinmelerini karşılamak mümkün olur. Anten çizgesinin biçimi ve menzili eklenen ya da eksiltilen modül sayısına bağlıdır. Her bir modülden gelen yankı işaretleri bilgisayarda bir araya getirilerek daha büyük işaretler elde edilir.

AN/SPX-6(V) (AMDR) radarında bu modüllerden 37 adet bulunur ve AN/SPY-1D(V) radarına eşdeğer bir büyüklüğe sahip olmasına rağmen hassasiyeti +15 dB daha iyidir. Kullandığı sayısal çizge biçimleme- ve galyum-nitrür tekniği ile füze saldırılarını uzak menzillerden algılar. Hedefleri birbirinden daha iyi ayırt eder. AN/SPY-1 radarına göre, yarı büyüklükteki bir hedefi iki kat menzilden algılayabilir ve izleyebilir, bu özelliği gemiye operasyonlarda esneklik sağlar.

Enterprise Air Surveillance Radar (EASR)

Enterprise Air Surveillance Radar (EASR) AMDR radarının 9 RMA-modülünün bulunduğu en küçük bir modelidir. Kullanıldığı yerler arsında helikopter uçuş güverteleri ve amfibi gemiler sayılabilir. EASR teknik verileri ABD Donanması muhriplerinde halen görev yapmakta olan AN/SPY-1D(V) radarlarına benzer ve bir AN/SPS-48 radarının % 20 si kadar bir yer kaplar. Bu özelliği halen görev yapmakta olan söz konusu benzeri gemi sınıflarında kullanılmasında büyük bir üstünlük sağlar. EASR anten grup sayısı aynı, yani 9 olan iki türe sahiptir:

Radarın S-bandında çalışan kısmı geniş-arama sahasında hedef arama, hedef izleme, balistik füzelerle savaşma (Ballistic Missile Defense, BMD) ve kendi füze sistemini yönlendirme özelliklerine sahiptir. X-bandında çalışan kısmı ise ufuk-arama, hassas hedef izleme, hedef aydınlatma ve savunma füzelerine kumanda etme işlevlerine sahiptir. Bu bölümde kullanılan modül sayısı en az 13 adettir.

AN/SPY-6(V)1 AMDR 3 adetlik öncü üretimi 2017 Mayıs da başladı.

AMDR radar resim galerisi

Resim 2: Deney yerinin arkadan görünüşü