www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/SPX-6(V) AMDR

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Plac testowy firmy Raytheon

Rysunek 1: Plac testowy firmy Raytheon

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma S
Okres powtarzania impulsów:
w zależności od
oprogramowania
i konfiguracji
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/SPX-6(V) AMDR

AN/SPX-6(V) jest radarem działającym w dwóch różnych pasmach częstotliwości (pasmo S i pasmo X), opartym na skalowalnym systemie radarowym firmy Raytheon, Air and Missile Defense Radar (AMDR) (radarze obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej). AMDR jest pierwszym prawdziwie skalowalnym systemem radarowym i składa się z pojedynczych modułów zwanych Radar Modular Assemblies (RMA) (Modułowymi Zespołami Radarowymi). Każdy z tych RMA jest indywidualnie funkcjonującym kompletnym systemem radarowym o wymiarach 61 cm × 61 cm × 61 cm. Moduły te mogą być łączone ze sobą na różne sposoby, tworząc grupy antenowe i tym samym spełniając szeroki zakres wymagań stawianych radarom okrętowym. Taka architektura zapewnia możliwość rozbudowy lub modernizacji dla innych platform i ich wymagań misyjnych.

AN/SPX-6(V) (AMDR) składa się z 37 RMA, co czyni go równoważnym pod względem wielkości do AN/SPY-1D(V), ale zapewnia 15 dB lepszą czułość. Wykorzystuje on cyfrowe kształtowanie wiązki i technologię azotku galu do wykrywania ataków rakietowych na dalekie odległości i zapewnia lepszą dyskryminację celów. W porównaniu do AN/SPY-1, może on wykryć i eskortować cel o połowę mniejszy i znajdujący się w dwukrotnie większej odległości, co znacznie zwiększa elastyczność operacyjną okrętu.

Enterprise Air Surveillance Radar (EASR)

Enterprise Air Surveillance Radar (EASR) (Radar nadzoru powietrznego dla przedsiębiorstw) jest odmianą AMDR o minimalnej konfiguracji 9 modułów RMA. Spełnia on kryteria operacyjne np. dla pokładów dla helikopterów i okrętów amfibijnych. Specyfikacje techniczne EASR są porównywalne ze specyfikacjami AN/SPY-1D(V) obecnie używanego na niszczycielach US Navy i ma tylko 20% wymagań przestrzennych AN/SPS-48, co stanowi znaczące zalety w porównaniu z radarami obecnie używanymi na rozważanych klasach okrętów. Obsługiwane są dwa warianty systemu EASR (każda grupa antenowa jest identycznie wyposażona w 9 RMA):

Część radaru pracująca w paśmie S realizuje funkcje rozległego rozpoznania, poszukiwania celów, śledzenia celów, obrony przed rakietami balistycznymi oraz śledzenia pocisków obrony własnej. W paśmie X realizowane są funkcje poszukiwania horyzontu, precyzyjnego śledzenia celu, oświetlania celu i nadawania rozkazów dla pocisków obronnych. Ta część jest dostępna tylko w konfiguracji z co najmniej 13 RMA.

AN/SPY-6(V)1 AMDR został wprowadzony do produkcji przedseryjnej w liczbie trzech sztuk w maju 2017 roku.

Galeria zdjęć z AMDR

Rysunek 2: Widok tylnej części stanowiska badawczego