www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

Herakles

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Herakles çok işlevli radarın ”güçlendirilmiş“ sürümünün FREDA sınıfı firkateynlerinde kurulabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Resim 1: Herakles çok işlevli radarın ”güçlendirilmiş“ sürümünün FREDA sınıfı firkateynlerinde kurulabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 50 kW (100 kW)
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 250 km (300 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 60 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

Herakles

Herakles S-bandında çalışan, dönme hareketini elektronik saptırma ile gerçekleştiren, savaş gemilerinin güvertesine kurulacak şekilde geliştirilmiş çok amaçlı hava sahası- ve deniz yüzeyi arama radarıdır (Multi-function Rotating Electronically Scanned Radar, MRESR). Bu radar Fransız Donanmasındaki FREMM sınıfı firkateynlerde ve Singapur Donanmasındaki Formidable sınıfı firkateynlerinde kurulmuştur. Herakles eşzamanlı olarak 400 den daha fazla sayıda hava- ve deniz hedefini algılayabilir ve otomatik izleyebilir. Keza Aster Serisi gibi yerden-havaya füzelere yöngüdüm sağlayabilir.

Herakles pasif faz dizi anteniyle azimut açısında 360º ve yükseklik açısında 0 ila 70º lik bir sektörde arama yapar. Herakles radarının Fransız Donanmasındaki FREDA sınıfı firkateynleri için geliştirilen „güçlendirilmiş“ sürümünde ilave güç yükseltici modülleri kullanılmıştır. Bu sayede menzilin 300 km ye kadar ulaşabilmesi sağlanmıştır.

Kaynak: