www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/SPG-49

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/SPG-49
(www.navysite.de sitesşindeki bir resimden alıntı)

Resim 1: AN/SPG-49
(www.navysite.de sitesşindeki bir resimden alıntı)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 5 400 … 5 900 MHz (C-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 3 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 150 NM (≙ 275 km)
Menzil Çözünürlüğü: 45 m
Konumlandırma Doğruluğu: 0,025%; 0,25 mil
Işın demet açısı: 1,8°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/SPG-49

AN/SPG-49 C-bandında çalışan ABD Donanmasındaki RIM-8 Talos hava savunma sisteminde kullanılan bir füze yöngüdüm radarıdır. Bu radar, tüm yarıküreyi tarayabilmesini sağlayan üç-eksenli (azimut açısında, yükseklik açısında ve bir eksen etrafında dönerek) bir konum ayarlama sistemine sahiptir. AN/SPG-49, hedef arama ve izleme için bir Doppler- darbe radarındaki aynı anteni ve yarı-aktif füze yöngüdümü için sürekli –dalga aydınlatma radarını kullanır. Darbe radarının göndericisi antenin içinde yer alır ve bu aygıt bir sıvı soğutmalı Klistron kullanır.

AN/SPG-49 radarının anteni hedef arama sırasında üç işlevi yerine getirir: Yaklaşık 20° lik bir sektör içinde menzilde, azimut ve yükseklik açısında 3 MW lık bir darbe gücünü yayınlar. Anten, çizgeyi bir Foster tarayıcı yardımıyla katlanmış bir yansıtıcı ve 2,81 m çapındaki fiberglas takviyeli bir radom mahfaza ille korunmuş bir mercek açıklık üzerinden saptırır. Hedefin algılanmasını takiben radar izleme moduna geçer ve bunun için tek-darbe boynuz ışıyıcı kullanır. Füze hedefe yeterince yaklaştığında sürekli –dalga radarı 5 kW lık yayın yaparak hedefi aydınlatmaya başlar ve böylece füze hedefi artık kendisi arayabilir.

AN/SPG-49 radarı 1947 yılında geliştirildi ve füze sistemleri ile birlikte 1979 yıllarının sonlarına doğru servis dışı bırakıldı.

Kaynaklar:

  1. Nicholas J. Willis, Hugh Griffiths: ''Advances in Bistatic Radar'' SciTech Publishing, 2007, ISBN 9781891121487 S.99 (çevrimiçi önizleme)
  2. Phillip R. Hays’ın web-sitesi