www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AWS-6

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AWS-6 (2011, PG „Flyvefisken“ sınıfı)
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Resim 1: AWS-6 (2011, PG „Flyvefisken“ sınıfı)
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: C-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 5 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 49 kW
Ortalama Güç: 1 kW
Aletli menzil: 180 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu: 50 m; 0,5°
Işın demet açısı: 1,5°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 … 60 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

AWS-6

AWS-6 „Dolphin“ kısa menzil ila orta menzil arasında çalışabilen çok-işlevli, 2- boyutlu bir G-bandı deniz radarıdır. AWS-6 su çekimi (draught) en az 400 ton olan gemilerde kullanılabilir. Özellikle gemilerin kendi koruma sistemlerini anti-gemi füzelerine karşı yönlendirmek için geliştirilmiştir. Darbe sıkıştırma tekniğini kullanan göndericisinin çıkış katı bir yürüyen dalga tüpüdür. Bu radarın kıyı koruma görevlerinde kullanılan bir taşımalık-sürümü de (container version) bulunmaktadır.

AWS-6D sürümü, sadece alım hattında kademe demetli bir antene sahip 3-boyutlu bir radardır. Uzun menzillerdeki çalışma modunda enerjinin tamamı en alttaki anten çizgesinden gönderilir. Kısa menzillerde yan topuz açısı 70° yi bulabilir. Bu sürüm 1991 yılında sunuldu.

1993 te sunulan AWS-6E sürümü, AWS-6D sürümünün basitleştirilmiş iki kanallı bir türüdür. Radar, bu iki kanalda yapılan ölçümleri karşılaştırarak 4° ila 30° arasında yükseklik açısında bir derecelik hata payıyla ölçüm yapabilir. Bu açıların alt ve üst bölgelerinde ise bu sürüm sadece 2-boyutlu bir radar gibi çalışır.