www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AWS-6

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AWS-6 (2011, klasa PG „Flyvefisken“)
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Rysunek 1: AWS-6 (2011, klasa PG „Flyvefisken“)
© 2013 Jörg Waterstraat, www.kriegsschiffe.net

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 5 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 49 kW
Moc średnia: 1 kW
Zasięg instrumentalny: 180 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania: 50 m; 0,5°
Szerokość wiązki anteny: 1,5°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 10 … 60 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

AWS-6

AWS-6 „Delphin“ jest morskim radarem wielofunkcyjnym 2D krótkiego i średniego zasięgu, pracującym w paśmie częstotliwości C o szerokości pasma 500 MHz. AWS-6 może być stosowany na statkach o wyporności co najmniej 400 t. Jest zoptymalizowany pod kątem wyznaczania celów. Jest on zoptymalizowany jako radar do wyznaczania celów w systemach obrony przeciwokrętowej. Radar jest również dostępny w wersji kontenerowej, np. do zastosowania jako radar obrony wybrzeża. Nadajnik wykorzystuje jako stopień wyjściowy lampę o fali bieżącej (TWT) i stosuje kompresję impulsów z modulacją dwufazową (PCR = 40).

Wersja AWS-6D jest radarem 3D z anteną typu stacked beam tylko dla toru odbiorczego. W trybie większego zasięgu, cała energia nadawania może być kierowana do najniższego wzorca anteny. W przypadku krótkich zasięgów, płatki boczne rozciągają się do kąta 70°. Wersja ta została wprowadzona w 1991 roku.

Wersja AWS-6E jest odchudzoną, dwukanałową wersją AWS-6D, który został wprowadzony na rynek w 1993 roku. Pomiędzy 4° a 30° radar może zmierzyć kąt elewacji z dokładnością do jednego stopnia poprzez porównanie obu kanałów. Poniżej i powyżej tych kątów, ta wersja działa tylko jako radar 2D.